X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Ogórek: trudno o bardziej chłopskie imię niż moje

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 19:23
- W latach 50. ubiegłego wieku dużą karierę robiły chłopskie imiona, jak Michał, Maciej czy Wojciech. Nie mam z tym żadnego problemu. Bardzo mi się one podobają, bo są autentycznie polskie - mówi Michał Ogórek.
Audio
  • Michał Ogórek o książce "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion" (Popołudnie z Jedynką)
- Kiedyś było dużo rodzinnych imion. Jeżeli dziad miał na imię Stanisław, to i wnuk takie dostawał. Teraz ta tradycja została trochę przerwana - mówi Michał Ogórek
- Kiedyś było dużo rodzinnych imion. Jeżeli dziad miał na imię Stanisław, to i wnuk takie dostawał. Teraz ta tradycja została trochę przerwana - mówi Michał OgórekFoto: Ireneusz Sobieszczuk/TVP/PAP

Znany satyryk i feletonista napisał wraz z prof. Jerzym Bralczykiem książkę "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion". Jak sam mówi, ich zamiarem nie było wzorowanie się na podobnych pozycjach dostępnych na rynku.

- Imienniki pełnią taką funkcję jak horoskopy. Mają nas podbudowywać. Nikt nie chce czytać, że jego imię znaczy coś niedobrego, z czymś złym się kojarzy, tylko chce uwierzyć, że jego imię znaczy waleczny, szlachetny, uczciwy itp. My z prof. Bralczykiem byliśmy bardzo brutalni, nie próbowaliśmy niczego udawać. Nawet jeżeli powołujemy się na etymologię czy genealogię i informujemy, że jakieś imię po hebrajsku znaczy np. szlachetny, to od razu stwierdzamy, że jego nosiciel nie nabierze automatycznie tej cechy - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Michał Ogórek zdradza również w audycji, m.in. z jakiego dowcipu wziął się "Stanisław" w tytule książki i który pisarz po raz pierwszy użył imienia Alfons na określenie sutenera.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Mariusz Syta

Gość: Michał Ogórek (satyryk, felietonista)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 17.29

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język urzędowy: mówić i pisać po ludzku!

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 09:14
- Język, którym posługują się urzędnicy, powinien mieć ludzki wymiar. Urzędnicy mają być naszymi przyjaciółmi - mówił w radiowej Jedynce profesor Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z Bąka zrobili Baka? Polskie litery w sporcie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 02:00
Dlaczego na koszulkach polskich sportowców nie zawsze pojawiają się znaki diakrytyczne?
rozwiń zwiń