Spotkanie Andrzej Duda-Donald Tusk. "Była wola koncyliacji"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 16:50
- Przewodniczący Rady Europejskiej jest zwolennikiem szukania porozumienia. Prezydent Polski również jest tym zainteresowany - powiedział w radiowej Jedynce prof. Aleksander Smolar z Fundacji im. Stefana Batorego.
Audio
  • Po spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem (Popołudnie z Jedynką)
Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego
Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana BatoregoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Brukseli z Donaldem Tuskiem. Przed południem obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Choć nie zabrakło pewnych uszczypliwości, w wielu punktach panowie się zgadzali ze sobą.

- Rzeczywiście była wola koncyliacji. Żaden z rozmówców nie podkreślał silnie punktów dzielących, chociaż były wyraźne aluzje, szczególnie w wystąpieniu przewodniczącego - zwrócił uwagę w audycji "Popołudnie z Jedynką" prof. Aleksander Smolar.

- Była jedna uwaga, która - moim zdaniem - ma bardzo istotne znaczenie i była bardziej adresowana do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tusk stwierdził, że rozumie logikę propagandy i to, że prowadzi się propagandę, ale najgorszą rzeczą jest samozatrucie tą propagandą, jeżeli się samemu w nią wierzy - oznajmił.

Zdaniem gościa Jedynki nie oznacza to, że szef RE banalizuje wydarzenia w Polsce. - Donald Tusk jednak wyraźnie stawia na spokojne rozmowy, spokojny wynik pewnego procesu. Wyraźnie jest zwolennikiem innych metod, metod spokojniejszych, szukania porozumienia - wskazał. - Jak wydaje się, również prezydent jest tym zainteresowany - dodał prof. Smolar.

Wysłuchaj całej rozmowy, w której wraz z gościem Jedynki oceniliśmy najważniejsze punkty wystąpienia Dudy i Tuska. Poruszyliśmy także temat debaty na temat sytuacji w Polsce, która ma się odbyć we wtorek w Parlamencie Europejskim.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: prof. Aleksander Smolar (prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 15.27

kk/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Tusk krytycznie o decyzji Standard & Poor's. Szef RE: rating S&P przesadzony i niesprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 14:32
W opinii Donalda Tuska, obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's może być wynikiem tego, że ktoś uwierzył w złą propagandę, iż sytuacja naszego kraju jest katastrofalna.
rozwiń zwiń