Ktoś sabotuje decyzję prezydenta Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 17:37
Radosław Sikorski (MSZ): Nie rozumiem dlaczego strona rosyjska nie wypełnia zobowiązania prezydenta Miedwiediewa wobec rodzin ofiar katastrofy.
Audio
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: radeksikorski.pl

W radiowej Jedynce Radosław Sikorski odniósł się tymi słowami do poruszonej we wczorajszym expose sprawie wraku tupolewa, który rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem

Minister spraw zagranicznych powiedział w "Popołudniu z Jedynką", że po raz pierwszy od początku III RP nasz kraj ma strategię i priorytety w polityce zagranicznej z wyprzedzeniem na pięć lat.

- NATO i Unia Europejska za czasów Krzysztofa Skubiszewskiego były jeszcze dosyć odległą perspektywą. W czasie sprawowania przez niego urzędu ministra spraw zagranicznych w ciągu osiemnastu miesięcy zmienili się wszyscy sąsiedzi Polski. Potem czekało go wyjście z Układu Warszawskiego i zawarcie nowych traktatów z większością naszych sąsiadów. To była tytaniczna praca – przekonywał.

Radosław Sikorski zaznaczył, że obecnie gra dyplomatyczna jest bardzo skomplikowana, gdyż Polska już nie jest na etapie aspirowania, ale współdecydowania i tworzenia.

- To, co założyliśmy sobie na pierwsze dwadzieścia lat wolnej Polski osiągnęliśmy, a dzisiaj mamy różnice, które wynikają głównie ze stosunku do Unii Europejskiej - zauważył.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Minister spraw zagranicznych tłumaczył, że PO i lewica jest za głębszą integracją europejską, a PiS jest temu przeciwne.

- Chcielibyśmy, mieć po obu stronach naszej granicy Europę, w sensie prawnym, cywilizacyjnym i instytucjonalnym. Wtedy Polska będzie prawdziwie bezpieczna – zauważył.

Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smoleńsk, Niemcy, Unia. Expose Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:41
Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie priorytety polityki zagranicznej na bieżący rok. Szef MSZ powiedział, że integracja europejska nie oznacza utraty suwerenności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Expose Sikorskiego. Zobacz, co usłyszeli posłowie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:40
Szef MSZ Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie priorytety polityki zagranicznej na bieżący rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z Berlina do Warszawy". Prezydent o Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:39
Bronisław Komorowski skomentował podczas briefingu doroczne wystąpienie szefa polskiej dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To Frankenstein". PiS krytykuje Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 13:06
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczerski ocenił, że polską politykę zagraniczną gnębią "fikcja, arogancja i kompleks".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub PiS wniósł o odrzucenie informacji o kierunkach polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 17:47
PiS i Solidarna Polska ostro skrytykowały założenia polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku. Kluby Ruch Palikota i SLD "generalnie" zgadzają się z tezami expose, ale mają zastrzeżenia. PSL i PO poprą cele zawarte w wystąpieniu Radosława Sikorskiego. Głosowanie w piątek.
rozwiń zwiń