Oni dla innych są "dziwni"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 20:33
Kto oglądał filmy "Rain Man" z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem lub "Kod Merkury" z Brucem Willisem, ten wie, czym jest autyzm. Niestety wiedza na temat tej choroby wciąż nie jest powszechna.
Audio
Dustin Hoffman jako chory na autyzm i Tom Cruise w filmie Rain Man
Dustin Hoffman jako chory na autyzm i Tom Cruise w filmie "Rain Man"Foto: materiały prasowe

- O tym, że autyzm istnieje, wiedzą głównie rodzice dzieci dotkniętych tym schorzeniem - mówi Dorota Ślepowron-Korwin, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu, gdzie uczą się dzieci autystyczne. Jej zdaniem, konieczne jest upowszechnianie wiedzy o autyzmie. Bo - paradoksalnie - bardzo mało na temat autyzmu wiedzą nawet lekarze, zwłaszcza rodzinni, którzy na studiach nie mają przedmiotu, na którym mogliby uczyć się o zaburzeniach rozwojowych małych dzieci.

Tę chorobę można rozpoznać miedzy pierwszym a trzecim rokiem życia dziecka. Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że często rodziny osób autystycznych są skazane na ostracyzm i wykluczone poza nawias społeczeństwa ze względu na dziwaczne zachowanie osób dotkniętych tą chorobą. Dlatego istotne jest, żeby społeczeństwo wiedziało, że to nie są niegrzeczne dzieci, czy dziwaczni, psychicznie chorzy dorośli, a są to osoby chore na autyzm.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że autyzm jest cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

- Przeciętnie na sto zdrowych dzieci rodzi się jedno z zaburzeniami autystycznymim, a w Stanach Zjednoczonych jedno na 88 - mówi Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia i jednocześnie ojciec autystycznego dziecka. I niestety, nie ma leku na autyzm, bo nie wiadomo, co wywołuje schorzenie. W terapii bardzo pomocny jest wolontariat. - Wolontariusze pozwalają choć na krótki czas odciążyć rodziców od ciężkich obowiązków - podkreśla Dorota Ślepowron-Korwin.

Z inicjatywy ONZ na początku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

(ag)

Czytaj także

Autyzm groźny jak AIDS

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 09:30
Objawy autyzmu bywają często bagatelizowane przez lekarzy i rodziców, choć wczesna, prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna w terapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślenie obrazami

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 12:00
Książka Temple Grandin, u której w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm, opowiada o tym, jak działa jej umysł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot-terapeuta pomoże dzieciom z autyzmem? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 15:30
Wygląda całkiem sympatycznie, ale nazywa się groźnie: Bandit. Nie trzeba się go jednak bać: to logopeda, stworzony by pomagać ludziom chorym na autyzm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być niezależnym pomimo autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 09:00
"Stosowana Analiza Zachowania" to terapia mająca na celu wykształcenie u dzieci z autyzmem jak najwięcej zachowań, które pomogą im w adaptacji z otaczającym środowiskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A co ty wiesz o autyzmie?!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 11:55
W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Szerzeniu świadomości o tym zaburzeniu towarzyszy globalna kampania "Zaświeć się na Niebiesko".
rozwiń zwiń