Narasta napięcie wokół programu atomowego Iranu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 17:30
- Fakt posiada broni atomowej przez jedno państwo na bliskim wschodzie, u wszystkich pozostałych budzi chęć posiadania równie potężnego arsenału – mówi Łukasz Fyderek.
Audio
  • Narasta napięcie wokół programu atomowego Iranu
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrów
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówFoto: Lockheed Martin/Wikipedia

Gunter Grass wstrząsnął Niemcami. W swoim wierszu ostrzega przed atakiem na Iran i krytykuje Izrael sugerując, że to właśnie ten kraj jako mocarstwo atomowe zagraża pokojowi na świecie.

Zdaniem pisarza, wynika to z obawy przed zarzutami o antysemityzm. Grass sprzeciwia się także sprzedaży Izraelowi niemieckich okrętów podwodnych, które mogą zostać wykorzystane do ataku na Iran.

- Tu trzeba powiedzieć, że Grass użył pewnego rodzaju hiperboli - uważa gość Jedynki doktor Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W swojej wypowiedzi Grass przerysował niewątpliwie to zagrożenie ze strony Izraela - dodał.

Według Łukasza Fydereka  w wypowiedzi Grassa należy dostrzec próbę przekazania pomijanego w mediach milczeniem faktu, że Izrael posiada jednak broń nuklearną.

- Wokół programu atomowego narasta bardzo wysokie napięcie. Spore siły floty amerykańskiej są zgromadzone wokół Zatoki Perskiej. Od czasu do czasu irańskie okręty przeprowadzają manewry np. w cieśninie Ormus. Te okręty przechodzą przez Kanał Sueski niedaleko granic Izraela – wlicza Fyderek. - Dlatego to wszystko stwarza sytuację w której rzeczywiście może dojść do wybuchu konfliktu zbrojnego – wyjaśnia.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(ah)

Czytaj także

NYT: nie ma pewności co do nuklearnych planów Iranu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 19:42
Wywiad USA nie jest całkiem pewny, czy Iran podjął ostateczną decyzję o budowie broni nuklearnej. Wątpliwości te podziela Mosad - ujawnia "New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Izrael zaatakuje Iran w ciągu roku"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 18:22
Tajna symulacja działań wojennych w następstwie ewentualnego ataku Izraela na Iran każe przewidywać, że USA zostałyby wciągnięte do wojny i poniosły znaczne straty w ludziach - podał "New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byli hitlerowcy nie mają moralnego prawa krytykować Izraela"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 14:14
W taki sposób izraelski dziennik "Maariw" skomentował słowa Guentera Grassa, który uważa, że Izrael zagraża pokojowi światowemu i może doprowadzić do zagłady narodu irańskiego.
rozwiń zwiń