Ważne jest utrzymanie dziecka jak najdłużej w domu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 18:47
Mieczysław Augustyn (senator PO): Rodzina potrzebuje gruntownego wsparcia, pieniądze są, ale samorządowcy mieli za mało czasu na restrukturyzację.
Audio
  • Ważne jest utrzymanie dziecka jak najdłużej w domu
Rodzina
RodzinaFoto: ronen-frieman/Flickr

Senator Mieczysław Augustyn z PO negatywnie ocenił w radiowej Jedynce to, że parlament musi naprawiać ustawę "O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej", którą uchwalił w zeszłym roku 9 czerwca.

W "Popołudniu w Jedynce” polityk zauważył, że ta ustawa była bardzo długo i wnikliwie opracowywana i poparły ją wszystkie partie. - Nie udało się jednak zrealizować pierwotnego zamiaru, czyli wprowadzenia tych nowych przepisów, tak ważnych dla 100 tys. dzieci, w tempie, o którym myśleliśmy i marzyliśmy – dodał.

Jego zdaniem wszyscy politycy byli zgodni, że należy robić wszystko, by "jak najdłużej utrzymać dziecko w rodzinie".

- Chodzi o stworzenie systemu wczesnego reagowania, o wsparcie rodziny, o pomoc asystentów rodzinnych - po to, żeby jak najrzadziej kierować dzieci do zastępczych form rodzicielskich – tłumaczył.

Mieczysław Augustyn poinformował, że niektórzy samorządowcy zapowiedzieli obstrukcję tej ustawy: nie będą wprowadzać jej zapisów nawet pod groźbą karną. Przyznał jednocześnie, że politycy nie dali samorządowcom wystarczającej ilości czasu, by zrestrukturyzowali dotychczasowe wydatki.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

- Na wdrożenie tej ustawy nie wystarczy pięćdziesiąt parę milionów, które są w tym roku, ani siedemdziesiąt, które są w następnym, ani dziewięćdziesiąt, które są przewidziany na kolejny rok. To wszystko za mało, na pieczę zastępczą i wspieranie rodzin trzeba 1,7 mld złotych. Te pieniądze w systemie są, ale należy zrestrukturyzować wydatki – podsumował.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(pp)

Zobacz więcej na temat: dzieci pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Becikowe tylko dla biednych rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 07:56
Jeszcze w grudniu resort pracy przygotuje projekt ustawy odbierający becikowe najbogatszym rodzinom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adopcja na wieczność...

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 18:00
Młoda pielęgniarka pracująca w hospicjum dla dzieci pokochała 2,5 letnią chorą na raka dziewczynkę pozostawioną w hospicjum przez rodziców. - Bardzo ją pokochałam. Bardzo. Nigdy dotąd nikogo tak nie kochałam. I chyba nigdy dotąd nikt mnie nie kochał jak Klaudusia - zwierza się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywne wsparcie dla rodzin

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 14:57
Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy i polityki społecznej): Nasz program "Maluch" i jego unijny odpowiednik pomogą zbudować i wyposażyć żłobek.
rozwiń zwiń