Prawdziwa historia młotkowego i świnki...

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 12:00
Adam Halber rozwiązuje na antenie Jedynki tajemnicę tekstu legendarnego "Klubu Wesołego Szampana" Formacji Nieżywych Schabuff!
Audio

- Ta piosenka jest o robotniku pracującym w kuźni, który prowadzi drugie życie, czyli właśnie Klub Wesołego Szampana - zdradza aktualny wokalista zespołu, Olek Klepacz. - Ma w domu wannę, a w niej żywą świnkę, która niestety ma iść pod nóż. Dlatego pyta: "A gdybym chciał cię zjeść, to co byś powiedziała?".

Innego zdania jest jednak autor tekstu, Wojciech Płocharski. Wspomina on, że "Klub Wesołego Szampana" powstał jako refleksja po zdradzie, jakiej dopuścił się, flirtując z trzema dziewczynami naraz. Płocharskiego przedstawił muzykom Formacji Nieżywych Schabuff Muniek Staszczyk, który zespół znał jeszcze z rodzinnej Częstochowy i słynnego IV Liceum Ogólnokszatłcącego, a Płocharskiego -  z warszawskiej polonistyki...

- Muzyka była nam potrzeba, by zachować równowagę psychiczną wobec otaczającej rzeczywistości - wspomina Olek Klepacz. - Natomiast zarabianie pieniędzy czy posiadanie jakichkolwiek majętności to była wtedy całkowita abstrakcja.

Jak w takim razie zespół, który pierwszych nagrań dokonał na pożyczonym sprzęcie, dziecięcym syntezatorze Casio oraz popielniczkach, trafił do Jarocina i wyprodukował jeden z największych przebojów końca lat 80.? Szczegóły w nagraniu Jedynkowego felietonu Adama Halbera.

mm

Czytaj także

Formacja Nieżywych Schabuff

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:20
Grupa powstała w 1982 roku. Wykonywała trudne do sklasyfikowania piosenki popowo-kabaretowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 20 latach Marek Kościkiewicz zdradza, o co chodziło ze "Statkami na niebie"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 17:00
Kompozytor i autor tekstu jednego z największych przebojów De Mono ujawnia kulisy jego powstania. Posłuchajcie felietonu Adama Halbera w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Bush "ukradł" piosenkę McFerrinowi...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 16:00
- Don’t worry, be happy - przekonywał w 1988 roku artysta, znany wcześniej tylko w jazzowej niszy. Dziś ma na koncie 20 mln sprzedanych płyt. W międzyczasie był jeszcze film, afera polityczna i obyczajowa. O tym wszystkim w Jedynkowym felietonie Adama Halbera.
rozwiń zwiń