Kobiety są kompletnie bezbronne

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 16:48
- Mężczyzna, który ma ochotę zgwałcić kobietę może zrobić to bezkarnie - zauważa w radiowej Jedynce posłanka PO Iwona Guzowska.
Audio
Iwona Guzowska
Iwona GuzowskaFoto: PAP/Jan Bogacz

Co piąta kobieta w Europie staje się ofiarą przemocy. - Dlatego jak najszybciej powinna zostać ratyfikowana konwencja Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet - mówi w "Popołudniu z Jedynką" posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Guzowska. Ubolewa, że przeciwko konwencji są nie tylko środowiska katolickie, ale także niektórzy posłowie PO, na przykład minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Posłanka przypuszcza, że chodzi o artykuł 12, który mówi o niestereotypowym postrzeganiu ról kobiet i mężczyzn. Zwraca uwagę, że oprócz tego jednego artykułu jest kilkadziesiąt innych szczegółowo określających czego nie można robić kobiecie. A przemoc w rodzinie dotyczy nie tylko kobiet. Jej ofiarami padają również mężczyźni. Szacuje się, że przemoc rodzinna kosztuje wszystkie kraje Unii Europejskie ponad 34 miliardy euro rocznie.

Iwona Guzowska mówi również w jakich rodzinach dochodzi do przemocy i to nie tylko tych patologicznych. Szczegóły w nagraniu rozmowy.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(ag)

Czytaj także

Szkolą dziecko na kibola. „K…a, zaraz dostaniesz!”

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 13:47
- Co powiedziałeś o mojej dziewczynie?! Zaraz dostaniesz ty frajerze je….y! – krzyczy na filmie z YouTube 4-letnie dziecko, szkolone na kibola. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przeciwdziałać przemocy wobec kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 17:14
Polska powinna podpisać i ratyfikować konwencję Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet - apelują stowarzyszenia broniące praw kobiet i przeciwdziałające przemocy w rodzinie.
rozwiń zwiń