Stanisław Gomułka: Grecja zrobiła krok w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 16:47
- To nie kończy sprawy, ale i nie oznacza nowych obaw - komentuje w radiowej Jedynce wyniki greckich wyborów ekonomista BCC.
Audio
Prof. Stanisław Gomułka
Prof. Stanisław GomułkaFoto: BCC

Czy Europa, po ogłoszeniu wyników wyborów w Grecji, powinna dalej obawiać się o swoją gospodarkę? Zdaniem głównego ekonomisty Business Centre Club to nie kończy sprawy, ale i nie oznacza nowych problemów.

- To raczej krok w kierunku pozytywnego rozwiązania kwestii. Obawy są te same, chociaż mniejsze. Bo była możliwość, że Grecy poprą partie, które będą chciały wyjścia ze strefy euro. A okazało się, że większość chce być w strefie, ale nie podobają im się warunki unijnej pomocy - mówił prof. Stanisław Gomułka. I dodał, że jego zdaniem po miesiącu od poprzednich wyborów, po których nie udało się stworzyć rządu, Grecy doszli do wniosku, że koszt wyjścia ze strefy euro byłby bardzo duży.

Gomułka tłumaczył też, że Grecja popełniał wyjątkowo dużo błędów i nie ma w strefie euro takiego drugiego kraju. Dlatego, zdaniem ekonomisty, Grecy zasłużyli na usunięcie ze strefy, ale nie ma mechanizmu prawnego, który by to sprawnie rozwiązał.

Główny ekonomista BCC oceniał też założenia przyszłorocznego budżetu Polski i wyjaśnił, o czym w najbliższym czasie powinien pamiętać prezydent Francji.  

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

ei

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w Grecji. Nowa Demokracja przed Syrizą

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 18:23
Nowa Demokracja uzyskała 29,5 proc. głosów, zaś Radykalna Koalicja Lewicy (Syriza) 27,1 proc. - wynika z sondażu exit poll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecka prasa: Grecja uniknęła katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 07:20
Niemiecka prasa z ulgą przyjęła wynik wczorajszych wyborów w Grecji. Komentatorzy podkreślają, że udało się uniknąć katastrofy, choć sytuacja w kraju pozostaje bardzo trudna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania i Włochy odetchnęły z ulgą

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 11:56
- To dobra informacja dla Hiszpanii i Grecji - skomentował wczorajsze wybory hiszpański premier Mariano Rajoy.
rozwiń zwiń