"Edukacja potrzebuje spokoju i zmian ewolucyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 17:32
Katarzyna Hall, była minister edukacji uważa, że dzięki reformie nauczania lekcji historii w szkołach ponadgimnazajalnych absolwenci tych szkół będą lepiej znali historię najnowszą.
Audio
Edukacja potrzebuje spokoju i zmian ewolucyjnych
Foto: Polskie Radio

- Zmiana daje możliwość solidnego przygotowania do studiowania z kilku przedmiotów, a jednocześnie porządny kurs z wiedzy ogólnej. Naprawdę solidniej przygotowani absolwenci będą opuszczać szkoły ponadgimnazjalne począwszy od roku szkolnego 2015/2016 - powiedziała b. minister w Popołudniu z Jedynką.

Reforma sposobu nauczania lekcji historii od 1 września 2012 r. weszła do szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie wybierają przedmioty, jakich uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a jakich jako uzupełniających.

Reforma wywołała liczne protesty. Przeciwko zmianom dotyczącym lekcji historii odbyły się m.in. w Krakowie i Warszawie głodówki protestacyjne. Rozbito też miasteczko namiotowe przed gmachem MEN. Przeciwnicy zmian widzą w nich "drastyczne ograniczenie edukacji historycznej".

W czwartek w Sejmie zostanie złożony obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przewidujący przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września. Pomysłodawca akcji "Przywracamy lekcje historii" jest rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

to

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile historii w liceum? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 13:02
Ustawa przygotowana przez PiS mia zapobiec wejściu w życie od 1 września, nowej podstawy programowej, która w opinii PiS ograniczy nauczanie historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głodówka w obronie lekcji historii w kolejnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 12:07
Protest zawiesili działacze podziemia lat 80. z Tarnowskich Gór, głodowały tam cztery osoby. Protest ma się teraz zacząć w Częstochowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław przejął sztafetę głodówki w obronie historii

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 14:59
Protest przeciwko zmniejszeniu liczby lekcji historii w szkołach rozpoczął się w siedzibie wrocławskiej Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw głodowali, teraz okupują siedzibę MEN

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 17:43
Kilku dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej kontynuuje protest przeciwko zmianom w programie nauczania.
rozwiń zwiń