"Musimy dojrzeć, żeby reagować szybciej"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 20:10
Dlaczego dopiero teraz, dlaczego tak późno - pytała w Popołudniu z Jedynką Iwona Guzowska komentując aresztowanie rodziców zastępczych dwójki dzieci z Pucka, które zmarły pod ich opieką.
Audio
Iwona Guzowska w środku
Iwona Guzowska w środkuFoto: PAP/archiwum/Paweł Kula

- Dlaczego przy śmierci pierwszego dziecka nie wykorzystano wszystkich dostępnych narzędzi do tego, żeby sprawdzić jakie rzeczywiste były przyczyny śmierci chłopczyka. Szkoda, że prokuratura ustaliła pewne fakty dopiero teraz, a nie potrafiła tego ustalić w lipcu, móc tym samym ochronić życie kolejnego dziecka - powiedziała posłanka PO.

Guzowska uważa, że jeżeli prokuratura miała chociaż cień podejrzeń, że ta śmierć nie była spowodowana tylko i wyłącznie wypadkiem, to absolutnie powinna zrobić wszystko, żeby wyjaśnić tą sprawę. - Ten dramat pokazał, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć jako społeczeństwo, jak bardzo musimy dojrzeć do tego, żeby reagować szybciej - powiedziała.

5-letnia dziewczynka i jej 3-letni brat zostali umieszczeni w rodzinie zastępczej w styczniu br. 3 lipca 3-latek zmarł, a 12 września zmarła 5-latka. Prokuratura zarzuciła obojgu rodzicom śmiertelne pobicie jednego dziecka, a kobiecie - zabójstwo drugiego. Kobiecie grozi dożywocie, mężczyźnie 10 lat więzienia.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

to

Czytaj także

Puck: tragiczna śmierć dzieci. Winne służby socjalne?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 11:20
Rzecznik Praw Dziecka zlecił dokładną kontrole wszystkich instytucji, które zajmowały się nadzorem nad rodziną z Pucka. W odstępie dwóch miesięcy w rodzinie zastępczej zmarło dwoje dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć dzieci w Pucku. Matka zastępcza trafi do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 13:19
Sąd w Pucku zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące Anny Cz., matki zastępczej dwójki dzieci, które zmarły przebywając pod jej opieką i jej męża - Wiesława Cz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Pucku musiało dojść do tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:06
Jest tymczasowy areszt dla rodziców zastępczych z Pucka. Matka jest oskarżona o pobicie ze skutkiem śmiertelnym, a ojciec o udział w pobiciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć dzieci w Pucku: rodzice zastępczy w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 14:38
Sąd w Pucku zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące Wiesława Cz i Anny Cz., rodziców zastępczych dwójki dzieci, które zmarły przebywając pod ich opieką.
rozwiń zwiń