Za święto w sobotę dodatkowy dzień wolny?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 16:13
- Nie po to ustanawia się święta religijne czy państwowe, aby był dzień wolny - mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Jabłoński, Centrum im. Adama Smitha.
Audio
Za święto w sobotę dodatkowy dzień wolny?
Foto: PAP/Rafał Guz

Czy za święto przypadające w dzień wolny od pracy przysługuje dodatkowe wolne? - sprawdza to Trybunał Konstytucyjny. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu w ubiegłym roku wolnego w Święto Trzech Króli. Przepis zaskarżyła Komisja Krajowa "Solidarności".

- Myślę, że orzeczenie będzie korzystne dla nas wszystkich, a ono powinno być w tej logice, że nie po to ustanawia się święta religijne czy państwowe, aby był dzień wolny, tylko fakt święta przypadający na dzień roboczy czyni dzień roboczy dniem wolnym - mówił w Jedynce Ireneusz Jabłoński, Centrum im. Adama Smitha. - Społeczeństwo polskie, czyli na dorobku, powinno raczej zastanawiać się nad tym, jak więcej pracować i szukać pracy, a nie ograniczać swoją aktywność.

- Ten zapis mówiący o tym, że święto jest do świętowania, a nie odbierania dnia wolnego jest przywróceniem normalności, bo ona wcześniej w ten sposób funkcjonowała. Dopiero dość kuriozalne oświadczenie jednego z sądów pracy spowodowało inną interpretacje. (…) Bez pracy nie będzie bogactwa naszych rodzin, ani kraju - podkreślił Jabłoński.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy będzie dodatkowe wolne za święto w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 07:23
Zgodność z prawem przepisu, który zakłada, że pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w wolne od pracy oceni Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń