(Nie)duże pieniądze dla sportowców niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 18:38
Po bardzo udanych igrzyskach paraolimpijskich w Londynie na nowo rozgorzała dyskusja o dofinansowaniu niepełnosprawnych sportowców w Polsce.
Audio
Natalia Partyka
Natalia PartykaFoto: pzts.pl

Minister sportu i turystyki Joanna Mucha we wrześniu podpisała rozporządzenie zrównujące nagrody dla medalistów igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Do tej pory zawodnicy niepełnosprawni otrzymywali niższe premie.

Marta Przeździecka z Ministerstwa Sportu poinformowała, że sport dla osób niepełnosprawnych dofinansowany jest w głównej mierze ze środków funduszu kultury fizycznej, na który przeznaczono 4,3 procent dochodów tego funduszu w roku bieżącym. W przyszłym roku będzie to podobny procent środków, oscylujący w granicach 24-25 milionów złotych. Ponad to sport osób niepełnosprawnych jest dofinansowany z środków budżetu państwa. - Tutaj też notujemy stałą tendencje wzrostową - powiedziała Przeździecka.

Środki dla sportowców niepełnosprawnych są dzielone na dwa obszary zadań zleconych: sport powszechny i sport wyczynowy. Będą dzielone w równych proporcjach. Ponad to w zakresie sportu powszechnego dofinansowaniu będą podlegały takie obszary jak imprezy, obozy, sprzęt sportowy.

Robert Szaj (PZSN Start) stwierdził, że trzeba przede wszystkim patrzeć w przyszłość i wyliczał na co zabraknie pieniędzy. W tej chwili niepełnosprawni sportowcy rozpoczęli intensywny cykl przygotowań do igrzysk w Soczi, które odbędą się za półtora roku. Według Szaja wiele zadań już nie zostało zrealizowanych, m.in. letnie zgrupowania na lodowcach w Austrii.

- To oznacza, że do Soczi możemy pojechać nieprzygotowani, z gorszym sprzętem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dofinansowanie - podsumował Szaj.

Tegoroczne igrzyska były największe od 1960 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano olimpiadę dla niepełnosprawnych. W zawodach w Londynie wzięła udział rekordowa liczba 4200 sportowców z ponad 160 krajów świata. Polacy wywalczyli w Londynie 36 medali, w tym 14 złotych medali, 13 srebrnych i 9 brązowych. Polskiej ekipie dało to dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy.

Gośćmi "Debaty dnia" w "Popołudniu z Jedynką byli: Robert Szaj - PZSN Start, pos. Zbigniew Babalski PiS, Marta Przeździecka Ministerstwo Sportu. Debatę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Królewskie powitanie polskich paraolimpijczyków

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 23:00
Entuzjastyczne powitanie na lotnisku w Warszawie zgotowało kilkuset kibiców pierwszej grupie paraolimpijczyków, którzy późnym wieczorem powrócili z Londynu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziękowania dla bohaterów z Londynu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 17:26
Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk podziękowali za sportowe sukcesy, jakimi obdarzyli Polskę nasi medaliści z olimpiady i paraolimpiady w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile kosztuje złoty medal? Sporo wysiłku i pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:14
Rafał Wilk z XIV letnich igrzysk paraolimpijskich wrócił z dwoma złotymi medalami. W rozmowie z Tomaszem Zimochem zaznaczył, że sukces nie przyszedł łatwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch dopiął swego! Medaliści zaproszeni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 12:17
"Udało się !!! Załatwione!!!" - w takich słowach Tomasz Zimoch oznajmił, że PZPN zaprosi polskich medalistów igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie na mecz Polska - Anglia.
rozwiń zwiń