Kowal: tam się szykowała polityczna jatka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 15:56
Posłowie w czwartek mieli zająć się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji paktu fiskalnego. Jednak na wniosek rządu punkt dotyczący paktu fiskalnego został przesunięty.
Audio
  • Paweł Kowal w Popołudniu z Jedynką 3 stycznia 2013
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński, PR

Projekt ma zostać rozpatrzony w lutym, po planowanym szczycie budżetowym UE. - Tam się szykowała polityczna jatka. PO zarzucano by zdradę Polski, PiS wytknięto by fobie europejskie. Pani marszałek nie poradziła sobie z tą sytuacją i uznała, że jej przeszkadza rąbek od spódnicy i nie będzie tańczyć - ocenił gość "Popołudnia z Jedynką" Paweł Kowal z Polska Jest Najważniejsza.
Kowal dodał, że w którymś momencie Ewa Kopacz będzie musiała pozwolić rozmawiać na te tematy, ale on nie wie, czy podzielony między PO i PiS Sejm jest w stanie w ogóle o tym poważnie dyskutować. W jego opinii politycy nie do końca zdają sobie chyba sprawę jak ważna to jest kwestia dla Polski.
Zdaniem gościa Jedynki przyjęcie paktu fiskalnego w tej chwili nie byłoby dobre dla naszych przedsiębiorców, którzy na razie nie mogą konkurować z zagranicznymi. Zdaniem Kowala dla Polski i dla Europy najlepiej by było, gdyby były tworzone warunki do wewnętrznej konkurencji. - To kraje, które nie są dzisiaj zdolne do skoku są przeciwne tej konkurencji i chcą zamrozić stan obecny, bo w stanie obecnym są bardziej konkurencyjne niż nasze firmy - zaznaczył.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Traktat ma wejść w życie w br., po ratyfikacji w 12 krajach eurolandu. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.
Wysłuchaj całej rozmowy!

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.
(Jedynka, PAP)

Czytaj także

”Polska jest za duża, by stać z boku”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 17:15
- Nie można być biernym. Polska musi pilnie zająć stanowisko wobec tak istotnych zmian ustrojowych, jakie w tej chwili szykują się w Europie – apeluje Janusz Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd ratyfikuje pakt fiskalny

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:40
Premier chce, by Polska uczestniczyła w rozmowach na temat strefy euro. Stąd dzisiejsza decyzja rządu o ratyfikacji paktu fiskalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm opóźnia ratyfikację paktu fiskalnego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 12:35
Decyzją konwentu seniorów i prezydium Sejmu z porządku trwających obecnie obrad zdjęto sprawę ratyfikacji paktu fiskalnego. Wnioskował o to rząd.
rozwiń zwiń