Halicki o homofobii: to gatunek "homo pisus”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:28
Tak poseł Platformy Obywatelskiej mówił o uprzedzeniach światopoglądowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał przy tym, że także wewnątrz PO potrzeba jest dyskusja na temat związków partnerskich osób tej samej płci.
Audio
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: W. Kusiński PR

Sejm debatował w piątek nad trzema projektami w sprawie związków partnerskich: autorstwa Ruchu Palikota, SLD i PO. Wszystkie zostały odrzucone. Na ten temat w audycji "Mam swój rozum” rozmawiali: Andrzej Rozenek (Ruch Palikota), Andrzej Halicki (PO) i Maks  Kraczkowski (PiS).
Czy odrzucenie projektów to triumf PiS? - Tu wygrała logika przestrzegania konstytucji, która definiuje rodzinę jako związek kobiety i mężczyzny. Było to typowe głosowanie sumienia, bez dyscyplin partyjnych. Dlatego nie mówię o sukcesie PiS - powiedział Maks Kraczkowski.
Andrzej Halicki podkreślał natomiast, że do sprawy zdecydowanie trzeba wrócić, bo chodzi nie tylko o pary homoseksualne. – Mamy ogromną ilość rodzin, które nie są oparte o akt małżeński, a w których wychowuje się dzieci. I te osoby nie mają pełnych praw m.in. w dostępie do informacji w szpitalu. Musimy to uregulować. Trochę kłopotu sprawia fakt, że dziś twarzą tych zmian prawnych w Polsce stał się Robert Biedroń. Przy całym szacunku dla niego, bo dużo zrobił, to problem jest dużo szerszy - powiedział Halicki i dodał, że PO złoży projekt jeszcze raz.
Także Ruch Palikota planuje ponownie złożyć swój projekt. - Nie będzie się bardzo różnił od tego, co proponowaliśmy do tej pory. Nadal jesteśmy też świadomi, że przy takim układzie w Sejmie on nie przejdzie. Ale ja uważam, że Polska powinna być dla wszystkich Polaków, a Platforma i PiS udowodnili, że Polska jest dla wybranych - mówił Andrzej Rozenek.
Andrzej Halicki podkreślał, że w kwestiach światopoglądowych PO zdecydowanie różni się od PiS. - Jest tylko jeden gatunek, który prezentuje tak silną homofobię. To gatunek ludzki, a można go nazwać "homo pisus” w wersji radykalnej - powiedział Andrzej Halicki. Przyznał przy tym, że temat musi być poruszony także wewnątrz samej PO, bo część posłów tej partii głosowała przeciw projektowi Platformy.  
Goście Jedynki rozmawiali ponadto m.in. o wysokich premiach dla prezydium Sejmu i Senatu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.  
Audycję "Mam swój rozum” prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ei)

>>>Przeczytaj zapis całej debaty

Czytaj także

Graś: część PO uznała, że to niewłaściwy czas

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:43
Sejm odrzucił w piątek projekt zgłoszony przez PO oraz dwa projekty złożone wspólnie przez SLD i RP. Za odrzuceniem projektu własnego klubu opowiedziało się 46 posłów PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaiskrzyło w Sejmie! Gowin postawił się Tuskowi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:51
Posłowie odrzucili wszystkie projekty ustaw, dotyczące związków partnerskich. Na sali sejmowej doszło do wymiany zdań premiera z ministrem sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie związków partnerskich. Kto jak głosował

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 13:32
Sejm debatował nad trzema projektami w sprawie związków partnerskich: autorstwa Ruchu Palikota, SLD i PO.
rozwiń zwiń