"97. ofiara katastrofy smoleńskiej"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 19:26
Debata polityków w radiowej Jedynce, w trzecią rocznicę katastrofy w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz inne wybitne osobistości polskiego życia publicznego.
Audio
  • Debata polityków radiowej Jedynce w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej. (Jedynka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.Foto: PAP/Rafał Guz

Przemysław Szubartowicz zaprosił do Jedynki: Łukasza Abgarowicza z PO, Jacka Sasina z PiS, Tadeusza Iwińskiego z SLD, Sławomira Kopycińskiego z Ruchu Palikota oraz Andrzeja Romanka z Solidarnej Polski.

Dla Łukasza Abgarowicza rocznica katastrofy smoleńskiej ma także wymiar osobisty. - Poprzedniego dnia wieczorem żegnałem się serdecznie z niektórymi osobami (...), z senatorem Stasiem Zającem umawiałem się na poniedziałek we Lwowie, że pojedziemy razem. (...) Od jednego z pasażerów odebrałem sms-a, który odczytałem już po jego śmierci, to było nieprawdopodobnie wstrząsające - powiedział senator PO. 

Nawiązując do sporów narosłych wokół tragedii z 10 kwietnia 2010 roku Abgarowicz podkreślił: "nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że >>polityka polska jest 97. ofiarą katastrofy smoleńskiej<<, polityka polska jest ofiarą polityków" - dodał.

- Żałuję, że 3 lata po tej tragedii, nie możemy skupić się tylko na wspominaniu ofiar - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.  - Żałuję, też, że wciąż uczestniczymy w poważnym sporze o to, czy państwo polskie zrobiło wszystko, by tę katastrofę wyjaśnić? (...) Zwrócę uwagę, że ponad połowa Polaków uważa, że przyczyny katastrofy smoleńskiej nie zostały właściwie wyjaśnione - podkreślił poseł Sasin i dodał: "nie dziwmy się więc, że takie a nie inne emocje nami targają".

Trzy lata po Smoleńsku - debata w Jedynce >>>>

Tadeusz Iwiński uważa, że ostre spory jakie targają Polską, w związku z katastrofą smoleńską, są nieuchronne. - Mając świadomość, że analogie nigdy nie są w pełni trafne, chcę przypomnieć, że gdy giną prezydenci, następstwa bywają tragiczne. (...)  Przypomnę co się stało, gdy w 1994 roku, w katastrofie lotniczej, zginęli prezydenci Rwandy i Burundi. (...) Znak zapytania, w pewnym stopniu, jest wpisany w takie katastrofy - mówi Iwiński. - Natomiast, obecnie katastrofa smoleńska jest wykorzystywana w grze politycznej dwóch obozów - dodaje polityk SLD.

Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota, winą za polityczne spory wokół katastrofy smoleńskiej obciąża PiS. Jego zdaniem Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć przed sądem z art. 212 kodeksu karnego  o pomówienie. - To on przyczynia się do tego, że w Polsce mamy do czynienia z polityczną wojną domową - utrzymuje członek Ruchu Palikota.

- 97. ofiarą katastrofy smoleńskiej jest nasz naród - mówi z kolei poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. - Naród jest w tej sprawie dramatycznie rozdarty (...) Polacy domagają się prawdy o katastrofie smoleńskiej, bowiem wielu raport Millera nie przekonuje, dlatego pojawiają się różne koncepcje, m.innymi koncepcja dotycząca zamachu. (...) Można nie zgadzać się z teorią głoszoną przez pana Macierewicza, ale te tezy powstają dlatego, że prawda o przyczynach katastrofy dotąd nie została ustalona, bowiem podważono wiele istotnych elementów raportu komisji Millera - podkreśla poseł Romanek.   

Z gośćmi Jedynki rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Przeczytaj zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także