Sześć lat czekaliśmy na taki film, jak "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 20:50
- Czyli taki, który od daty premiery będzie miał usługi dostępu dla osób niewidomych i niesłyszących: audiodeskrypcję i napisy - podkreśla Tomasz Strzemiński (Fundacja Audiodeskrypcja)
Audio
  • - Niewidomi także chcą uczestniczyć w kulturze wizualnej - przekonuje Tomasz Strzemiński z Fundacji Audiodeskrypcja, która przygotowała audiodeskrypcję do filmu Andrzeja Jakimowskiego "Imagine" (Popołudnie z Jedynką)
Kadr z filmu Imagine w reż. Andrzeja Jakimowskiego
Kadr z filmu "Imagine" w reż. Andrzeja JakimowskiegoFoto: mat. promocyjne

- Audiodeskrypcja jest na kopiach cyfrowych filmu i każde kino taką kopię otrzyma. Już od organizatorów będzie zależało czy osoby niewidome i niedowidzące będą mogły z audiodeskrypcji skorzystać, czy nie - wyjaśnia Tomasz Strzemiński, współzałożyciel Fundacji Audiodeskrypcja.

"Imagine" Andrzeja Jakimowskiego to historia Iana (Edward Hogg), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem.

- W świecie osób niewidomych najważniejsze są emocje i zmysły - rozmowa z Tomaszem Gąssowskim, kompozytorem muzyki do "Imagine" >>>

- Ian chce nauczyć inne osoby niewidzące tego, co posiadł do perfekcji, czyli echolokacji. To metoda, dzięki której ludzie niewidomi mogą się poruszać, ale - jak w filmie, tak i w życiu - spychana jest ona na margines, nie spotyka się ze zrozumieniem - dodaje gość Wojciecha Urbana.

Strzemiński podkreśla, że niewidomi także chcą uczestniczyć w kulturze wizualnej i cała akcja związana z filmem "Imagine" ma na to zwrócić uwagę producentom i reżyserom. - Wszystko zależy od ludzi. Jeżeli reżyser i producent od początku założy, że film będzie miał usługi dostępu jak audiodeskrypcja czy napisy dla niesłyszących, to tak będzie.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Jakimowski FILM

Czytaj także

Andrzej Jakimowski i jego "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 21:00
Najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego opowiada o charyzmatycznym niewidomym instruktorze, który szkoli innych niewidomych. O filmie reżyser opowiada w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Imagine" nie ma muzyki portugalskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 15:35
Tomasz Gąssowski autor muzyki do filmu "Imagine" wyjaśnia w Muzycznej Jedynce, że swą muzyką chciał oddać charakter osób niewidomych.
rozwiń zwiń