"Życie w słoiku". Irena Sendlerowa uratowana od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 17:19
Choć ocaliła życie 2,5 tysiąca Żydów w czasie wojny, jeszcze niedawno mało kto o niej słyszał. Dzisiaj Irena Sendlerowa znana jest nie tylko w Polsce i w Izraelu, ale także w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Premiera książki "Życie w słoiku" o Irenie Sendlerowej (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
Irena Sendlerowa
Irena Sendlerowa Foto: PAP/Radek Pietruszka

A wszystko dzięki czwórce uczennic z Kansas, które zainteresowały się jej postaciąprzy okazji... olimpiady historycznej. To z myślą o niej w 1999 roku wystawiły sztukę teatralną poświęconą Polce. 

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

W poszukiwaniu informacji Amerykanki zjeździły cały stan i przeczytały setki książek oraz artykułów. Ich 10-minutowa sztuka tak się spodobała, że w następnych miesiącach wystawiały ją niemal w całych Stanach Zjednoczonych. Szeroko pisała o tym prasa, a dziewczyny były zapraszane do stacji radiowych i telewizyjnych. Cały czas chciały jednak dowiedzieć się więcej o Irenie Sendlerowej.

Okładka
Okładka książki "Życie w słoiku"

Gdy skontaktowały się z organizacjami żydowskimi, okazało się, że Polka wciąż żyje i mieszka w Warszawie. Najpierw napisały do niej list, a gdy odpowiedziała, w maju 2001 roku przyjechały do stolicy Polski.

We wtorek premierę w Polsce miała książka opowiadająca niezwykłą historię odkrycia polskiej bohaterki w Ameryce - "Życie w słoiku". Jej autorem jest Jack Mayer - lekarz pediatra, potomek Żydów uratowanych z Holokaustu.

- Zwykłe amerykańskie nastolatki odkryły zapomnianą bohaterkę z czasów Holokaustu i sprawiły, że stała się ona bohaterką międzynarodową. To bardzo inspirująca historia o tym, jak jeden człowiek może zmienić świat. Tak, jak zrobiła to Irena Sendlerowa - mówi Jack Mayer.

Więcej w materiale reporterskim Wojciecha Cegielskiego.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwiedzanie Warszawy szlakiem "Bejbi blues” i "Drogówki"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 11:30
Nietypowe, nieszablonowe, tematyczne trasy zwiedzania zdobywają coraz większą popularność w wielkich miastach. Przewodnicy grupy "Warsoff" pokazują Warszawę śladami PRL, różnych wyznań, znanych warszawianek, plenerów filmowych, czy też tropem przedwojennego półświatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Sendlerowa: nikt jeszcze nie napisał prawdy o tragedii żydowskich matek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:00
- Ona mówiła, że żydowskie matki, które oddawały swoje dzieci, wykazały się wielkim bohaterstwem - wspominała, ocalona przez Irenę Sendlerową, Elżbieta Ficowska. Irena Sendlerowa zmarła 5 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera książki o Sendlerowej. "Zmieniła świat"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:02
Swoją premierę w Polsce ma niezwykła książka o Irenie Sendlerowej. "Życie w Słoiku” to opowieść o nastolatkach z Kansas, które rozsławiły w Ameryce postać bohaterskiej Polki.
rozwiń zwiń