"Na złość babci", czyli Gowinowi?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 19:32
- Mieliśmy dziś głosowanie na zasadzie "na złość babci odmrożę sobie uszy", czyli żeby nie było tak, jak minister Gowin chciał, to poprzemy wszystko, nawet to, co jest w oczywisty sposób opisane legislacyjnie źle - uważa Andrzej Halicki (PO).
Audio
  • Andrzej Halicki, Jacek Kurski i Włodzimierz Czarzasty o odrzuceniu reformy sądowniczej Jarosława Gowina i postępowaniu dyscyplinarnym wobec b. rzecznika rodzin smoleńskich mec. Rafała Rogalskiego (Popołudnie z Jedynką)
Poseł PO Jarosław Gowin (C) podczas posiedzenia Sejmu. Warszawa, 10.05.2013.
Poseł PO Jarosław Gowin (C) podczas posiedzenia Sejmu. Warszawa, 10.05.2013. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Sejm przyjął ustawę likwidującą skutki reformy sądów rejonowych. Za obywatelskim projektem głosowali politycy opozycji i PSL-u. W obronie reformy stanęła tylko Platforma Obywatelska.

- Ta ustawa nie jest dobra ze względu na swoje bardzo detaliczne zapisy, które nakazują jej nieustanną nowelizację. Uważam, że w Senacie zostanie mocno przerobiona i wróci do Sejmu - powiedział w Jedynce Andrzej Halicki (PO).

Jacek Kurski (SP) uważa, że głosowanie PSL przeciw partnerowi nie oznacza rozpadu koalicji. - Ta sprawa nie była przedmiotem umów koalicyjnych, poza tym była firmowana przez ministra, który właśnie pożegnał się z rządem, więc PSL mógł się zasłonić obywatelskim projektem - powiedział w "Popołudniu z Jedynką".

Przyznał, że Solidarna Polska zdaje sobie sprawę z istnienia "lokalnych sitw", ale minister Gowin sięgnął zbyt płytko. - Uważamy, że droga do ich rozbicia wiedzie raczej przez skuteczne postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów i szersze, niż obecnie, nagrywanie rozpraw i archiwizowanie tych nagrań, a nie przez likwidację 79 sądów rejonowych.

>>>Zapis całej debaty do przeczytania

Włodzimierz Czarzasty (SLD) dodał w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską, że taka praktyka przegłosowywania nie jest dobrym przykładem na przyszłość. - Zaczyna coraz bardziej trzeszczeć w tej koalicji, ale ja się nie martwię tym procesem. Uważam, że powinna nastąpić zmiana - jeśli nie przez przyspieszone wybory - to chociaż zmianę koalicjanta Platformy - stwierdził.

Politycy komentowali także sprawę postępowania dyscyplinarnego wobec mec. Rogalskiego, b. rzecznika rodzin smoleńskich. Zapraszamy do wysłuchania całej debaty "Mam swój rozum".

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Jarosław Gowin Sejm

Czytaj także

Sejm przyjął ustawę likwidującą reformę Gowina

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:30
Sejm uchwalił ustawę mającą przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych od 1 stycznia. O losie reformy będą jeszcze decydować Senat i prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobi prezydent w sprawie Gowina?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:20
Prezydent zaprosił na rozmowy szefów klubów PO I PSL. Decyzję w sprawie reformy sądów podejmie, gdy “nowa ustawa trafi na jego biurko”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: wierzę, że prezydent nie podpisze ustawy o sądach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:18
Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że ustawa przywracająca zlikwidowane sądy rejonowe jest kuriozalna, a wynik głosowania to krótkotrwała "chwila triumfu lokalnych układów".
rozwiń zwiń