Eksperci o cenach energii: regulacje zniekształcają konkurencję

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 19:34
Były minister gospodarki Janusz Steinhoff, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk i ekspert Instytutu Sobieskiego Paweł Nierada debatowali w Jedynce o cenach energii w UE, alternatywnych źródłach energii i perspektywach dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Audio
  • Janusz Steinhoff, Marek Woszczyk i Paweł Nierada o cenach energii w Unii Europejskiej i w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Licznik energii elektrycznej
Licznik energii elektrycznejFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, "polska elektroenergetyka jest największym wyzwaniem gospodarczym na najbliższe lata". - Sypie nam się i podsektor wytwarzania, i podsektor dystrybucji i przesył nie jest w najlepszym stanie - podkreśli.

Zgodził się z tym ekspert do spraw energii Paweł Nierada (Instytut Sobieskiego) dostrzegając pewien paradoks. - Z jednej strony relatywnie niskie ceny na rynku hurtowym, z drugiej straszliwe wyeksploatowanie infrastruktury energetycznej w Polsce. Nie możemy więc swobodnie korzystać z niskich cen na rynku międzynarodowym, bo przepływ energii jest ograniczony. Przywrócenie infrastruktury do stanu bazowego wymaga dużych nakładów - przyznał.

Goście "Popołudnia z Jedynką" zgodzili się, że Unia Energetyczna wypada znacznie gorzej pod względem cen energii od Stanów Zjednoczonych, gdyż wzięła na siebie duże koszty związane z walką z globalnym ociepleniem. - Unia musi mieć świadomość, że regulacje, które wprowadza wpływają na ceny energii elektrycznej. W największym stopniu będzie miał na nie w przyszłości wpływał pakiet klimatyczno-energetyczny - podkreślił Steinhoff.

Marek Woszczyk, prezes Urząd Regulacji Energetyki, zauważył, że gospodarka amerykańska dominuje jeszcze w jednym aspekcie - " jest daleko bardziej liberalna i pozbawiona interwencji państwa, niż w UE". - Tam, w dziedzinie energetyki, od pomysłu do przemysłu jest znacznie krótsza droga - powiedział. Prezes URE przyznał, że ceny energii decydują o konkurencyjności Europy na tle świata. - Pytanie tylko jak Europa zamierza się z tym tematem zmierzyć. Dobrze, że Europa stawia na konkurencję, ale niedobrze, by tę konkurencję psuła nadmiernymi subsydiami niektórych technologii. Bo nie można jednocześnie stawiać na konkurencję i tworzyć preferencyjne warunki dla niektórych technologii - powiedział odnosząc się do energii odnawialnej.

Jakie są szanse, że cena prądu spadnie w Polsce już w lipcu? Stawiać na atom, czy rezygnować z niego? Jaka jest efektywność energii ze źródeł odnawialnych? Co zrobić, by w gospodarstwie domowym płacić mniej za energię? Co sądzą o wydobyciu gazu łupkowego i złagodzeniu stanowiska Unii europejskiej w tej sprawie? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą przygotował i prowadził Paweł Wojewódka.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Co hamuje rozwój inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 17:57
Potrzebne są regulacje, stabilne warunki funkcjonowania, zmiana polityki energetycznej, bo nie można podejmować decyzji o dużych i kosztownych inwestycjach bez znajomości systemu, w którym przyjdzie funkcjonować w przyszłości.
rozwiń zwiń