Służby mundurowe protestują. Chcą zachowania przywilejów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:04
Od kilku dni w całym kraju na budynkach Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i BOR-u powiewają flagi. Trwa protest służb mundurowych. Funkcjonariusze walczą o zachowanie przywilejów związanych między innymi z odpłatnością za zwolnienia lekarskie. Protest przybrał właśnie nową formę.
Audio
  • Służby mundurowe chcą zachowania przywilejów (Popołudnie z radiową Jedynką)
Policja sprawdza samochody po ostrzeżeniu o podłożonych bombach
Policja sprawdza samochody po ostrzeżeniu o podłożonych bombachFoto: PAP/Jakub Kamiński

Ale zaostrzony protest służb mundurowych nie przebiegał zgodnie z planem. Alarm bombowy w kilku miastach spowodował, że policjanci zostali zaangażowani w sprawdzanie wiarygodności gróźb.

Również opady i podtopienia w wielu regionach kraju doprowadziły do tego, że strażacy mieli pełne ręce roboty. Służby mundurowe domagają, aby nadal za zwolnienia lekarskie było wypłacane 100 procent zasiłku, a nie - jak chce rząd - 80 procent. Chcą też podwyższenia zarobków.
Przepisy zabraniają funkcjonariuszom strajkować, ale mogą oni protestować na przykład oflagowując budynki lub prowadzić właśnie tak zwany "strajk włoski". I taką formę wybrali policjanci. Strażacy jedynie oflagowali swe siedziby. Ich związki popierają zapowiadany na jesień protest Solidarności i OPZZ.
Przygotowała Mariusz Filar.
(ag)

Czytaj także

Protest mundurowych w obronie zasiłków chorobowych

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:18
Rozpoczął się protest policjantów, strażaków, pograniczników i więzienników przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. W poniedziałek oflagowane zostały jednostki i komendy w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzany o fałszywe alarmy bombowe zatrzymany w Chrzanowie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 22:35
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski mężczyzna został zatrzymany we własnym mieszkaniu w Chrzanowie.
rozwiń zwiń