X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abp Michalik o zbrodni wołyńskiej: zło zawsze ciągnie drugie zło

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 16:11
- Wołyń, o którym dzisiaj mówimy to nie jest tylko jedno wydarzenie z krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku, ale to także wydarzenie, które się przeciągało i ustąpiło dopiero po wojnie - mówił w radiowej Jedynce arcybiskup Józef Michalik.
Audio
  • Arcybiskup Józef Michalik o zbrodni wołyńskiej (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
  • Duchowni, naukowcy i świadkowie zbrodni wołyńskiej szukają porozumienia - relacja Pawła Buszko (Popołudnie z Jedynką)
Arcybiskup Józef Michalik
Arcybiskup Józef MichalikFoto: Ryszard Hołubowicz/Lublin.com.pl/Wikimedia Commons/cc

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

11 lipca przypada rocznica najbardziej krwawych wydarzeń w czasie zbrodni Wołyńskiej. Pochłonęła około 100 tysięcy ofiar po stronie polskiej - zabitych przez oddziały UPA, ale też około 15 tysięcy Ukraińców zgładzonych w ramach polskich akcji odwetowych.

- Zazwyczaj w takich sprawach dokłada się różne kryteria do prawdy, która zaistniała. Dla rodzin ofiar to olbrzymia tragedia. Oni to bardzo mocno przeżywają i mają do tego pełne prawo. Myślę, że w tej sprawie trzeba wznieść się poza pewne obszary i potrafić wybaczyć - mówił w Jedynce arcybiskup Michalik

Zdaniem duchownego, z tych wydarzeń trzeba umieć wyciągnąć odpowiednie wnioski i pomóc Ukraińcom w zrozumieniu tego co się stało. Abp Michalik zaznaczył, że owszem, to była wielka tragedia Polaków, ale także Ukraińców.

- Zło zawsze ciągnie drugie zło. Wołyń, o którym dzisiaj mówimy to nie jest tylko jedno wydarzenie z krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku, ale to jest także wydarzenie które się przeciągało. Niestety zakończyło się to dopiero po wojnie - podkreślił gość Jedynki.

Posłuchaj całej rozmowy Pawła Wojewódki z arcybiskupem Józefem Michalikiem.

mr

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólna deklaracja Kościołów o zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 07:06
"Wobec Polaków dokonano zła". Takie stwierdzenie znajdzie się w deklaracji przygotowanej w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej przez Kościół rzymskokatolicki i Ukraiński Kościół Greckokatolicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Szewczuk o Wołyniu: przebaczamy i prosimy o przebaczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:34
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego chce skierować do Polaków słowa pojednania, opierając się na słowach Chrystusa: "Pokój Wam".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent nie będzie patronował wszystkim obchodom rocznicy rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 09:05
Bronisław Komorowski nie obejmie patronatem wszystkich uroczystości związanych z rocznicą zbrodni wołyńskiej. - Zbyt wiele jest emocji, żeby prezydent swym autorytetem mógł wszystko firmować - mówi w "Sygnałach dnia" Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń