Spór o fotoradary. "Przepisy powinny zostać uproszczone"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 17:39
- Jeżeli ustawodawca przewiduje nadanie straży miejskiej uprawnień do weryfikacji prędkości, nie powinno być w ogóle dyskusji na temat urządzeń - uważa Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
Audio
  • Spór o fotoradary - debata z udziałem przedstawicieli stron (Popołudnie z Jedynką)
Fotoradar
FotoradarFoto: chidsey/Wikimedia Commons/CC

Na linii Straż Miejska - Prokuratura Generalna trwa spór o to czy strażnicy mogą wystawiać mandaty na podstawie zdjęć z fotoradarów.  Według danych MSW w Polsce straż działa w prawie 600 gminach. Zatrudnia około 10 tysięcy strażników.

W maju br. w Szczecinie zapadł wyrok sądu odmawiający wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar stacjonarny straży miejskiej. Jak wyjaśnia prokurator Maciej Kujawski do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek Komendy Miejskiej w Szczecinie o wniesienie o kasację tego wyroku.

- Po przeanalizowaniu wszystkich przepisów stwierdził, że straż miejska może dokonywać kontroli ruchu drogowego, ale tylko przy użyciu fotoradarów przenośnych i zainstalowanych w pojazdach nieporuszających się - wyjaśnił w radiowej Jedynce. Prokuratura powołuje się na art. 129b ust. 4 prawa o ruchu drogowym oraz tożsamą interpretację tego przepisu przez ministra transportu, który w rozporządzeniu z 14 marcu 2013 roku mówił o uprawnieniach straży miejskiej.

Interpretacja prokuratury nie oznacza, że radary stacjonarne instalowane są nielegalnie, a jedynie, że straż miejska nie jest stroną uprawnioną do występowania do sądu z wnioskiem o ukaranie w oparciu o zapisy tych fotoradarów. - Powinna to zrobić w tym przypadku policja - podkreślił prok. Kujawski.

Tymczasem Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP stanowczo protestuje argumentując, że właściwy do interpretacji jest art. 129b ust. 2 pkt. 1b prawa o ruchu drogowym. - Wypowiedział się w tej sprawie Sąd Najwyższy w 2010 roku, który określił, że ustęp 4 określa tryb i sposób prowadzenia kontroli mobilnej, a nie uprawnienia podmiotowe straży miejskich - wyjaśnił Piotr Ichniowski, rzecznik Stowarzyszenia KRKSMiG RP.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wystarczyłby jeden klarowny zapis w polskim prawie regulujący kto może fotoradary stosować. - Albo straż miejska powinna być uprawniona do łapania za wykroczenia w ruchu drogowym i móc korzystać do tego ze wszystkich dostępnych urządzeń, albo w ogóle nie - wyjaśnił.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: fotoradar motoryzacja

Czytaj także

Będzie więcej fotoradarów i wyższe mandaty?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 17:41
Podwyższenie kar za wykroczenia drogowe, zwiększenie mobilnych kontroli policyjnych i liczby fotoradarów - to zalecenie Banku Światowego w związku z dużą liczbą wypadków w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradary to największy zakład fotograficzny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 20:05
Fotoradarów przy polskich drogach przybywa, a z nimi pojawiają się coraz nowsze problemy. Bo za rewolucyjnymi zmianami, nie nadąża polskie prawo. O tym m.in. w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej wypadków i ofiar. To zasługa fotoradarów?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:54
- Polska jest ciągle na niechlubnym trzecim miejscu jeśli idzie o ilość zabitych na drogach w Europie - mówił w Jedynce Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba płacić mandatu z fotoradaru od straży miejskiej? Tak uważa prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 16:44
Kierowcy, którzy otrzymają mandat od straży miejskiej z fotoradaru nie muszą go przyjmować - twierdzi Prokuratura Generalna, która odmówiła komendantowi straży miejskiej w Chojnicach kilkunastu kasacji do Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń