Możemy się pytać o każdą wydaną publiczną złotówkę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 16:10
Zdaniem gościa radiowej Jedynki Karola Mojkowskiego, pytając o to, na co wydawane są publiczne pieniądze możemy przeciwdziałać ich roztrwonieniu.
Audio
  • Karol Mojkowski o dostępie do informacji publicznej (Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

W opinii gościa audycji "Popołudnie z Jedynką", Karola Mojkowskiego z Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, jawność życia publicznego, możliwość uzyskiwania informacji na temat tego, co się dzieje z publicznymi pieniędzmi jest niezbędna, by obywatele zaczęli uczestniczyć w życiu publicznym.
Jak podkreśla gość Pawła Wojewódki polskie prawo pod tym względem jest bardzo dobre. Prawo do uzyskiwania informacji zagwarantowane jest każdemu obywatelowi m.in. w konstytucji. Gorzej jednak jest z praktyką. Obywatel, który przychodzi do urzędu, by dowiedzieć się, na co wydawane są publiczne pieniądze, często spotyka się z niechęcią czy wrogością ze strony urzędników. Nie jest traktowany jako ktoś, kto oliwi tryby demokracji, tylko jako ktoś, kto sypie w nie piasek.
- Tak być nie powinno. Taka osoba, która interesuje się życiem publicznym działa na korzyść nas wszystkich. Nie powinna być traktowana przez urzędnika jako problem, tylko jako spełnienie jego snu - mówi Mojkowski.
Gość radiowej Jedynki przypomina, że pytać możemy o każdą wydaną publiczną złotówkę. Urzędnik zaś ma obowiązek na nasze pytania odpowiedzieć bezzwłocznie, bezpłatnie i bez pytania o celowość naszych działań. - Pytają nie nadużywamy żadnej władzy - zaznacza Mojkowski.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

Zobacz więcej na temat: pieniądze prawo

Czytaj także

Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:10
Walka z bezrobociem, rozwój małych firm, poprawa zaplecza socjalnego - na te cele, zdaniem słuchaczy Czwórki, należałoby przekazać pieniądze w unijnego budżetu. Do końca sierpnia każdy z nas może wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoją opinię w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w Polsce? "Wszyscy żyjemy w sieci przysług i powiązań"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:34
Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zarazem zdecydowana większość Polaków - 84 proc. – uważa, że łapówki w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze są niemoralne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Informacje o stanie naszego zdrowia krążą po rynku

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 09:25
Polacy nie wiedzą, że dane o ich zdrowiu może kupić firma, w której chcą się ubezpieczyć. A od niej może je przejąć bank, w którym chcą wziąć kredyt, pisze "Gazeta Wyborcza". Wszystko zgodnie z prawem.
rozwiń zwiń