Jerzy Gruza: obserwuję życie w sposób zabawny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 19:14
- Jest mi bardzo trudno przejść do poważnych ocen, bo ludzie traktują mnie sowizdrzalsko, jako człowieka, który dowcipkuje i zrobił jakąś komedię - powiedział w radiowej Jedynce Jerzy Gruza.
Audio
  • Jerzy Gruza: obserwuję życie w sposób zabawny (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Jerzy Gruza
Jerzy GruzaFoto: PAP/Archiwum/Andrzej Rybczyński

Jerzy Gruza jest scenarzystą i reżyserem. Do jego najbardziej znanych dzieł należą serial "Wojna domowa" i "40-latek". Wydał ostatnio książkę pt. "Głową o stolik”. Ocenia w niej m.in. zmiany, które od tamtych lat zaszły w Polsce. Jak jednak przyznaje pewne wieczne problemy i tematy się nie zmieniają.-  Żeby nie wiem jaki ustrój przyszedł, to układ żona-mąż, chłopak-dziewczyna, nie ulegają szybkim przekształceniom. Znajduje natomiast nową scenerię - powiedział Gruza.

Gruza przyznał, że z ludźmi jak Sławomir Mrożek, Janusz Morgenstern czy  Irena Kwiatkowska odchodzi pewna epoka. Nasuwają się jednak inne sprawy i problemy. - Ci ludzie nie rozwiązywali by ich w sposób prosty. To by musiało ulec przetworzeniu - powiedział reżyser. Zapewnił też, że nie podjąłby by się opisania problemów współczesnych młodych ludzi. Nie chciałby wchodzić na tereny, które są mu zupełnie obce. Jak przyznaje, nie jedno wiedział i nie raz nabierano go na różne numery i mody.

Zdaniem gruzy Polacy są zasiedziali.  - Samochody, tramwaje, praca na siedząco przy komputerze. To wszystko bez udziału mięśni i organizmu, który kiedyś był ćwiczony – powiedział. Jak zauważył do niedawna  np. wstydem było biegać. A w Warszawie biegali jedynie po al. Ujazdowskich pracownicy ambasady USA.

Na szczęście to się zmienia. Gruza zwraca uwagę, że wystarczy popatrzeć na rowerzystów, którzy zalewają Warszawę. - Jest kolosalna różnica między dzisiejszymi czasami, a latami gdy kręciliśmy 40-latka. To jest niebo a ziemia - powiedział Gruza. Zgodził się też z opinią, że tamten 40-latek jest zupełnie inny od współczesnego. Jego zdaniem fantastyczne jest to jaki dokonał się skok w tak krótkim okresie czasu, w mentalności i sposobie wiedzenia świata.

Z Jerzym Gruzą rozmawiał Przemysław Szubartowicz

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Englert o Morgensternie: był moim mentorem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 13:32
- Zawdzięczam mu to, że jestem aktorem - mówi o Januszu Morgensternie dyrektor Teatru Narodowego i aktor Jan Englert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespodziewany gość na pogrzebie Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 14:42
Roman Polański wziął udział w uroczystościach pogrzebowych Janusz Morgensterna. Nikt się nie spodziewał, że reżyser pojawi się na warszawskim Cmentarzu Wojskowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 18:00
- Zadziałało kilka spraw, w tym fantastyczna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, talent Antoniego Marianowicza i piosenki Jerzego Wasowskiego - powiedział w radiowej Jedynce o kulisach powstawania musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" Borys Lankosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Polański. "Nie można osiągnąć wielkości bez pasji"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 13:37
Francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy kończy w niedzielę 18 sierpnia 80 lat.
rozwiń zwiń