"Mam marzenie", czyli polscy politycy chcą być jak Martin Luther King

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 18:19
Dokładnie 50 lat temu, 28 sierpnia 1963 roku, Martin Luther King wygłosił przemówienie, które przeszło do historii. Jakie przesłania polskich polityków mają szansę zapaść nam w pamięć?
Audio
  • Polityczne przesłania do obywateli - oceni historia (Popołudnie z Jedynką)
Przemówienie działacza związkowego i polityka Lecha Wałęsy do połączonych Izb Kongresu USA. Stany Zjednoczone Ameryki 1989-11-15.
Przemówienie działacza związkowego i polityka Lecha Wałęsy do połączonych Izb Kongresu USA. Stany Zjednoczone Ameryki 1989-11-15. Foto: PAP/archiwum

Przemówienie, w którym pastor poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA, uznawane jest za jedno z najwybitniejszych w historii, a przez niektórych nawet za najlepszą mowę publiczną XX wieku.

Jak relacjonuje Ewa Syta frazę "Mam marzenie" Martin Luther King powtórzył ośmiokrotnie apelując o podniesienia płacy minimalnej i zniesienia segregacji rasowej. - Jego słowa są zawsze dla mnie inspiracją - przyznaje poseł John Godson i dodaje, że każdy polityk marzy, by podobnie trafić do serc ludzi.

Ale nie tylko słowa Kinga zapadły w społeczną pamięć. Także wypowiedzi J.F. Kennedy'ego: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju" oraz "Jestem Berlińczykiem" przeszły do historii.

kennedy.polskieradio.pl - zobacz serwis specjalny

W listopadzie 1989 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych Lech Wałęsa wypowiedział pamiętne słowa "My, naród!". A dziś? - Dziś mamy pluralizm językowy, dziś trzeba, czasem ostro, walczyć o elektorat, o głosy wyborców - mówi Rafał Zimny, autor "Słownika polszczyzny politycznej po 1989 roku". Nieskończenie częściej z ust do ust podawane są wpadki językowe i powiedzenia, którym historia nie poświęci żadnej uwagi.

Czym więc mają szansę zapisać się w historii współcześni mężowie stanu? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji, którą przygotowała Ewa Syta.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

"My naród!" – historyczne słowa Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 07:00
– Walka Solidarności po długich latach przyniosła owoce, które każdy może zobaczyć na własne oczy. Wskazała kierunek, sposób działania, które obecnie mają wpływ na miliony ludzi na całym świecie – powiedział Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń