X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Harry Potter" kontra "Pan Tadeusz" - przerabiać ważne czy lekkie?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 18:12
Nauczyciele znają rangę i znaczenie dzieł polskiej literatury. Uczniowie woleliby czytać pozycje łatwiejsze i to bez przymusu. - Sam uważałem, że "Pan Tadeusz" jest głupi, infantylny i zawiera zbyt dużo opisów. Obecnie całkowicie zmieniłem zdanie i wielce doceniam to dzieło - argumentuje Maciej Maleńczuk.
Audio
  • Uczniowie i nauczyciele o kanonie lektur (Popołudnie z Jedynką)
Bohaterowie książek o Harrym Potterze: Harry, Ron i Hermiona
Bohaterowie książek o Harrym Potterze: Harry, Ron i HermionaFoto: mat. promocyjne

W gimnazjach nie czyta się "Pana Tadeusza" od 2008 roku, kiedy zmieniła się podstawa programowa dla tego poziomu szkół. - "Pan Tadeusz" jest w wykazie lektur obowiązkowych, przewidziany do omówienia w szkołach ponadgimnazjalnych. To jest arcydzieło literatury polskiej, z tym, że zbyt trudne dla uczniów na etapie gimnazjum - wyjaśnia Małgorzata Szybalska z MEN.

Ale nawet licealiści mają problem z 13-zgłoskowcem. - Czytanie nie może być wymuszone. Powinny być raczej książki lekkie, które się miło czyta, "Harry Potter" dobrze się czyta - mówią pytane przez Krzysztofa Horwata uczennice. Przyznają też, że wielu lektur młodzi Polacy po prostu nie czytają.

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" (2012) - strona specjalna Polskiego Radia >>>

Zdają sobie z tego sprawę nauczyciele. - Uczniowie uważają, że wszystkie lektury są nudne, do niczego im niepotrzebne. Dlatego wybieram najważniejsze fragmenty i czytamy na lekcji - mówi polonistka Iwona Gocek.

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że rozwój intelektualny ucznia da się oprzeć także o lektury przez młodzież lubiane.

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry (2013) - strona specjalna Polskiego Radia >>>

Jak podkreśla Maciej Maleńczuk walory utworów z kanonu polskiej literatury często odkrywa się nie na etapie szkoły, ale w dorosłym życiu. Grunt, to do nich powrócić.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Krzysztof Horwat.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: edukacja KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William Merwin: Herbert reprezentował głos Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 22:48
- To, co jest wspaniałe w Polakach, to niezwykły duch. Potrafił się on odradzać mimo ciągłych kłopotów z sąsiadami, którzy zachowywali się jak wielkie łobuzy bijące słabszych na szkolnym boisku - powiedział Jedynce amerykański poeta William Stanley Merwin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Orłoś: czytanie dla pisarza bywa niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:48
- W pisaniu przeszkadza ogólne przymulenie, stan, gdy nic nie wychodzi, nic się nie dzieje, trudno wtedy się skupić. Bardzo pomagało mi natomiast czytanie poezji, to tak jakby ładowanie akumulatora, jeśli chodzi o język - opowiadał Kazimierz Orłoś podczas spotkania z czytelnikami w swoim warszawskim mieszkaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj panowie Umeda w Polsce. Barwne losy chrześniaka Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 22:07
Ojciec - Ryochu - przed śmiercią przyjął imię Stanisław, a w testamencie "zapisał" Polsce jednego ze swoich synów. Syn - Yoshiho - osiadł tu na stałe, działał w KOR i "Solidarności". O losach Japończyków związanych z Polską opowiada Anna Nasiłowska, autorka poświęconej im książki.
rozwiń zwiń