Kanonizacja Jana Pawła II. "Lepszej daty nie można było wybrać"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 16:13
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
Audio
  • Ksiądz Witold Kawecki o dacie kanonizacji Jana Pawła II (Popołudnie z Jedynką)
Ks. prof. Witold Kawecki w studiu radiowej Jedynki
Ks. prof. Witold Kawecki w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Jak mówi gość audycji "Popołudnie z Jedynką" ksiądz Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, "lepszej daty nie można było wybrać". Jak podkreśla nie chodzi tylko o to, że wiosna w Watykanie jest ciepła i pogodna. - 27 kwietnia to Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione właśnie przez Jana Pawła II - wyjaśnia.

Kard. Kazimierz Nycz gościem Jedynki>>>

Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Został ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, świętym zostanie dziewięć lat po śmierci. - To rekordowo krótki czas. Niektóre kanonizacje, czyli czas między beatyfikacją a kanonizacją, trwają całe wieki. Kilkadziesiąt lat co najmniej. Tutaj mamy dziewięć lat, to jest błysk - zaznacza gość Kamili Terpiał-Szubartowicz.
Ksiądz Kawecki dodaje, że nie dziwi go, że na ogłoszenie papieża Polaka świętym nie musieliśmy długo czekać. - To był wybitny papież, nieprzeciętna jednostka. Kto go znał osobiście, ten wie, że to była chodząca świętość. Stąd ten proces jest taki szybki - wyjaśnia i dodaje, że "najważniejsze jest to, że wielu ludzi naprawdę wierzy, że Jana Paweł II jest orędownikiem naszym do Boga, a nie tylko obrazkiem na ścianie".
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Czytaj także

Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:33
Datę kanonizacji Jana Pawła II ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza, czyli spotkania z kardynałami, obradującymi nad ważnymi sprawami Kościoła. 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Nycz: kanonizacja Jana Pawła II wraz z Janem XXIII jest symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:00
- Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II i zaczął powszechną odnowę Kościoła; Jan Paweł II wprowadzał w życie postanowienia soboru. Kanonizacja tych dwóch papieży jest symboliczna - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II 27 kwietnia. "Symboliczna data"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:31
- To Święto Miłosierdzia Bożego. Papież Jan Paweł II wprowadził je w niedzielę oktawy wielkanocnej. Odszedł też do wieczności w dzień Bożego Miłosierdzia, ono bardzo wiąże się z jego osobą - wyjaśnił w radiowej Jedynce ksiądz Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
rozwiń zwiń