Jolanta Kwaśniewska: inwestycja w zdrowie to inwestycja w starość

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:46
- Nie da się oszukać starości. Ona przyjdzie wcześniej czy później. Dlatego tak ważna jest profilaktyka starzenia się. I nie bójmy się określenia "stary człowiek" - powiedziała Jolanta Kwaśniewska w radiowej Jedynce.
Audio
  • Jolanta Kwaśniewska o programie "Oswajanie starości" (Popołudnie z Jedynką)
  • Być starym i nie wstydzić się tego - relacja z debaty "O sposobach mówienia o starości", która odbyła się 2 października w Biurze RPO (Popołudnie z Jedynką)
Jolanta Kwaśniewska poprowadzi program pt. Oswoić starość w telewizji polskiej TVP
Jolanta Kwaśniewska poprowadzi program pt. "Oswoić starość" w telewizji polskiej TVP Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

W środę 2 września w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata na temat sposobów mówienia o starości. Tematem zajmuje się także Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie Bez Barier", która przygotowała cykl programów telewizyjnych "Oswajanie starości". - Gdybym mogła być na tym spotkaniu u prof. Lipowicz pewnie bym powiedziała jak wyglądała dyskusja dotycząca języka, który stosujemy mówiąc o starości. Taką dyskusję przeprowadziliśmy w mojej fundacji - powiedziała w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Jolanta Kwaśniewska podkreśliła, że w użyciu są wyrażenia "jesień życia", "seniorzy", "starsza pani/pan". - Wszystko, byle nie powiedzieć "stary człowiek". W związku z tym musimy oswajać to zjawisko, które przed każdym z nas - powiedziała w "Popołudniu z Jedynką".

Zdaniem gościa Jedynki profilaktykę starzenia się należy rozpoczynać już w dzieciństwie. Na początku jest to rola rodziców, później nas samych. - Jeśli mama i babcia będą przekarmiały dzieci, to ich komórki do końca życia będą gromadziły większą ilość tłuszczu. W efekcie będziemy mieć otyłego starszego pana lub panią, którzy będą mieli problemy z sercem, z chodzeniem - powiedziała.

Jakie działania w tej dziedzinie, zdaniem Jolanty Kwaśniewskiej, powinno organizować państwo? Jakie tematy zostaną podjęte w programie "Oswajanie starości"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, a także relacji z debaty w Biurze RPO!

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Przygotuj się na starość. Zdrową starość!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 17:30
- Za naszego życia dzieje się coś niezwykłego, dawniej były trzypokoleniowe rodziny, dziś są czteropokoleniowe. W ciągu ośmiu lat podwoiła nam się liczba osób, które przekroczyły setny rok życia - mówi w Jedynce prof. Bolesław Samoliński. Ale czy jesteśmy na te zmiany gotowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie: jedyny oddział geriatryczny zostanie zamknięty

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 20:17
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku - Zdroju złożył w Narodowym Funduszu Zdrowia pismo, w którym zwraca się z prośbą o rozwiązanie umowy na udzielanie świadczeń w zakresie geriatrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie... dla starości

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 15:00
Ludność Europy, co potwierdzają badania demografów, starzeje się. Jednak dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Ale czy wiemy, kiedy tak naprawdę rozpoczyna się proces starzenia organizmu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owsiak: od 20 lat nikt nie dbał o geriatrię

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 21:41
- Napis "Godność" na naszych koszulkach podczas ostatniego finału pokazał, że warto było zagrać i przeznaczyć te pieniądze na opiekę osób starszych. To oczywiście kropla w morzu, ale nie mówimy ostatniego słowa - powiedział szef WOŚP Jurek Owsiak w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń