Ścieżka dźwiękowa filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Ukłon w stronę młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 21:51
Najnowszy film Andrzej Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" obejrzało w kinach już ponad 400 tysięcy widzów. Do tego sukcesu przyczyniła się też świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa.
Audio
  • Ścieżka dźwiękowa filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Ukłon w stronę młodzieży? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Kadr z filmu Wałęsa. Człowiek z nadzieina zdjęciu Robert Więckiewicz
Kadr z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"/na zdjęciu Robert WięckiewiczFoto: Marcin Makowski/ITI Cinema

Słychać na niej m.in. zespół Proletaryat ("Hej naprzód marsz"), Daab ("Fala ludzkich serc", "Nie wolno nie ufać"), KSU ("Pod prąd"),  Tilt ("Jeszcze będzie przepięknie"), są Chłopcy z Placu Broni ("Kocham wolność") i grupa Dezerter ("Tchórze").

Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter, przyznał w "Popołudniu z radiową Jedynką", że propozycja i wybór piosenki do filmu była dla niego zaskoczeniem. - Wynikało to z faktu, że to co robiliśmy w latach 80. było tzw. trzecią drogą. Nie byliśmy kojarzeni z opozycją polityczną i Solidarnością. Spodziewałem się zupełnie innych zespołów na tej ścieżce dźwiękowej - powiedział Grabowski.

Robert Więckiewicz o swojej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" >>>

Współzałożyciel zespołu Dezerter tłumaczył, że prawdziwe emocje tamtego okresu przekazywała scena niezależna, zespoły punkowe i nowofalowe, których nie było w oficjalnych mediach. - To był prawdziwy nośnik tego, w jaki sposób myślała młodzież - podkreślił Grabowski w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Polecamy wywiad z Andrzejem Wajdą, który opowiadał w radiowej Jedynce o powstawaniu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" :

Zdaniem gościa radiowej Jedynki, dobór muzyki do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest ukłonem w stronę młodego widza. - By zbliżyć się do młodzieży alternatywnej, poszukującej i inaczej myślącej. Tak sobie to tłumaczę - podsumował Grabowski.

Zapraszamy do wysłuchania "Debaty dnia" na temat muzyki i polityki. Gośćmi Zuzanny Dąbrowskiej byli socjolog Mirosław Pęczak oraz dziennikarz muzyczny Andrzej Paweł Wojciechowski.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 16:11
- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongresmeni nie zobaczą filmu Andrzeja Wajdy. Wałęsa: to szkoda

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:45
- Byłem już prawie spakowany, szkoda mi, że nie obejrzymy filmu w kongresie - mówi Radiu Gdańsk były prezydent Lech Wałęsa. Zaplanowany na wtorek pokaz filmu Andrzeja Wajdy z powodu paraliżu administracji w USA został odwołany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" obejrzało już ponad 400 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:04
Film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowieka z nadziei" drugi tydzień z rzędu był najchętniej wybieranym przez widzów filmem w polskich kinach - poinformował jego dystrybutor, firma ITI Cinema.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej "Wałęsy" udało się oddać tamten nastrój

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:12
- To fajny zabieg. Oprócz faktów, a raczej ich wizji wynikającej ze scenariusza i tego, jak Andrzej Wajda ten film nakręcił, mamy też dźwięki, które są zapisem tamtej epoki - mówił w Jedynce Tomek Lipiński o muzyce do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więckiewicz nagrodzony za "Wałęsę” Srebrnym Hugo

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 20:19
Robert Więckiewicz za rolę Lecha Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy, a Maciej Pieprzyca, twórca filmu "Chce się żyć", za debiut reżyserski zostali nagrodzeni na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki: tytuł "Przyszłem" wziąłem z Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:05
- Lecha Wałęsy nie można nie lubić. To jest fantastyczna postać, która ma cudowny język, nie do podrobienia - powiedział Janusz Głowacki podczas promocji swojej książki "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń