Po co John Kerry przyjechał do Polski?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 19:05
Niespełna 24 godziny pobyt w Polsce wypełniły amerykańskiemu sekretarzowi stanu Johnowi Kerry'emu rozmowy z polskimi politykami, naukowcami, a także wizyta w bazie lotniczej w Łasku. Ale czy ta wizyta była potrzebna i czemu miała służyć? Debatowali o tym w radiowej Jedynce politycy.
Audio
  • Czy wizyta Johna Kerry'ego w Polsce była potrzebna (Popołudnie z radiową Jedynką)
Sekretarz stanu USA John Kerry podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie
Sekretarz stanu USA John Kerry podczas spotkania z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Współpraca z NATO, umowa handlowa między Unia Europejską i Stanami Zjednoczonymi, polityka klimatyczna, szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz ochrona prywatności w Internecie. To były główne tematy rozmów sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego w Warszawie.
Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej uważa, że ta wizyta była potrzebna. Zwraca uwagę, że nigdy wizyty amerykańskiego sekretarza stanu nie są przypadkowe. - Chcemy, żeby Stany Zjednoczone uczestniczyły w modernizacji polskiej armii, współpracowały przy wydobyciu gazu łupkowego, jak też budowie w Radzikowie elementów tarczy antyrakietowej - podkreśla poseł.

John Kerry w Polsce - czytaj więcej >>>
Adam Rogacki z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że wizyta Johna Kerry’ego związana jest raczej z zapowiedziami modernizacji polskiej armii. - Polski rząd chce wydać kilkadziesiąt miliardów dolarów i taka kwota jest łakomym kąskiem - podkreśla gość radiowej Jedynki. I to - jego zdaniem - główny powód wizyty.
Profesor Longin Pastusiak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej uważa, że wizyta była potrzebna z punktu widzenia politycznego i psychologicznego. Zwraca uwagę, że sekretarz stanu, od chwili objęcia urzędu w lutym, odwiedził 34 kraje, w tym był sześć razy we Francji i Wielkiej Brytanii, a w Polsce nigdy nie był. Wizyta pozwoliła obu stronom wyjaśnić wiele spraw, które wymagały wyjaśnienia.

>>>Zapis całej debaty
Wincenty Elsner z Twojego Ruchu jest zdania, że podczas wizyty Polska nie otrzymała odpowiedzi na cztery kluczowe pytania. Dotyczą one m.in. sprawy podsłuchów polityków europejskich.
Tomasz Jędrzejczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwraca uwagę na kwestie gospodarcze. Jego zdaniem, to najważniejsze kwestie. Zaś jeśli chodzi o podsłuchy, to uważa, że służby powinny w każdy możliwy sposób zapobiegać atakom terrorystycznym.
Andrzej Romanek z Solidarnej Polski zauważa, że obietnice obecnej administracji będzie realizować zupełnie inna ekipa. Tarcza rakietowa będzie budowana najwcześniej w 2018 roku, więc nie będzie jej realizować ekipa Baracka Obamy. - To są gruszki na wierzbie - ocenia poseł.
Posłuchaj całej debaty, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kerry: tarcza antyrakietowa w Polsce około 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 11:21
Plany obrony przeciwrakietowej są aktualne. Nie przewiduję zmian. Będziemy wypełniać nasze zobowiązania – zapewniał w Warszawie sekretarz stanu USA John Kerry na wspólnej konferencji z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA podsłuchiwały w Polsce? ”Będą bliższe konsultacje służb”

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:12
Czy polscy politycy byli podsłuchiwani przez wywiad USA? Od bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie uchylili się zarówno John Kerry, jak i Radosław Sikorski. Polski szef MSZ zapowiedział jednak ”bliższe konsultacje służb”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo obietnic, mało konkretów. John Kerry w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 23:59
Amerykański sekretarz stanu John Kerry zakończył wizytę w Polsce. Z lotniska 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku amerykański polityk odleciał do Izraela.
rozwiń zwiń