"Chcę być z Tobą mamo" - apel w imieniu nieletnich i ich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 00:30
Akcja społeczna ma prowadzić do zmiany sytuacji nieletnich ciężarnych i nieletnich matek, które - przebywając w placówkach resocjalizacyjnych - nie mogą wychowywać swoich dzieci.
Audio
  • Sytuacja nieletnich matek przebywających w zakładach resocjalizacyjnych (Popołudnie z Jedynką)
Chcę być z Tobą mamo - apel w imieniu nieletnich i ich dzieci
Foto: Glow Images/East News

- Te dzieci trafiają do pogotowi opiekuńczych, rodzin zastępczych, czasem trafiają też pod opiekę rodzin tych dziewczyn - mówi Agnieszka Sikora, prezes Fundacji po DRUGIE, która zorganizowała akcję społeczną "Chcę być z Tobą mamo".

W raporcie "Sytuacja prawna, społeczna i wychowawcza nieletnich ciężarnych i nieletnich matek przebywających w placówkach resocjalizacyjnych" czytamy, że co roku na świat przychodzi około sześćdziesięciorga dzieci tych dziewcząt, a polskie prawo nie przewiduje żadnej formy ich wsparcia. - Jeżeli dzieczyn, która własnie urodziła, od wszystkich dorosłych słyszy, że się nie nadaje, jest za młoda, nie da sobie rady (...) czy możemy mówić, że nie zmuszamy jej w jakiś sposób do oddania dziecka do adopcji? - podkreśla Sikora.

Odebranie dziecka może zaważyć zarówno na dalszej resocjalizacji, jak i emocjonalnej kondycji nieletnich dziewcząt. Poprawę ich sytuacji zapowiada Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. - Zmiany w prawie sprowadzają się do tego, by takie możliwości, jakie ostnieją dla dorosłych kobiet przebywających w zakładach karnych, czyli oddziały dla matek z dziećmi, pojawiły sie analogicznie w zakładach dla nieletnich - wyjaśnia.

Wysłuchała Dorota Świerczyńska.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Prawo pracy, kobieta i ciąża

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:00
Jakie przywileje i obowiązki ma kobieta na etacie? Czy powinno się informować pracodawcę o zajściu w ciążę? Czy matkę dziecka do 4. roku życia można wysłać w delegację albo czy można jej zlecić nadgodziny? O szczegółach opowiada ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resocjalizacja. Ikony zmieniają ludzi na lepszych

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:48
Recydywiści z długimi wyrokami osadzeni w Areszcie Śledczym w Białymstoku biorą udział w warsztatach pisania ikon.
rozwiń zwiń