X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krystyna Szumilas: szkoły mają szansę na spokój

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 16:37
- Mogą się skupić na tym, co najważniejsze. Na uczeniu dzieci i doskonaleniu swojej pracy - powiedziała w radiowej Jedynce minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Skomentowała w ten sposób wyniki sejmowego głosowania ws. edukacyjnego referendum.
Audio
  • Krystyna Szumilas o sejmowym głosowaniu ws. referendum edukacyjnego (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Krystyna Szumilas
Krystyna SzumilasFoto: T.Jaremczak/PR

W piątek posłowie odrzucili obywatelski wniosek ws. przeprowadzenia referendum edukacyjnego. Miało dotyczyć mi.n. wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Krystyna Szumilas tłumaczyła w radiowej Jedynce, że obywatelski projekt referendum edukacyjnego wprowadzał rewolucję w polskim systemie edukacji (pytania dotyczyły też zniesienia obowiązku szkolnego dla pięciolatków, zmiany programu nauczania w liceach, likwidacji gimnazjów, a także ustawowego powstrzymania likwidacji szkół i przedszkoli). - Dotykał przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dotykał programów nauczania, trzeba byłoby wymienić wszystkie podręczniki. Sięgał do kieszeni państwa i rodziców - powiedziała Szumilas w "Popołudniu z Jedynką".

Zobacz też:publicystyka w Jedynce >>>>

Minister edukacji narodowej odniosła się też do raportu ws. jakości polskich szkół przygotowanego przez inicjatorów referendum. Wymieniono w nim 178 szkół, które miały być nieprzygotowane na przyjęcie sześciolatków od września 2014 roku. Krystyna Szumilas przypomniała, że poleciła kuratorom oświaty sprawdzenie tych placówek. - W stosunku do 41 z nich część uwag się potwierdziła np., że wieszaczki w szatni wisiały za wysoko - powiedziała Szumilas. Jej zdaniem przeciwko raportowi protestowali rodzice wymienionych szkół, a uwagi, które znajdowały się w raporcie nie miały potwierdzenia w rzeczywistości. - Nie można dzieci straszyć szkołą. Nie można budować obrazu szkoły, który nie jest rzeczywisty - powiedziała Szumilas.

>>>Zapis całej rozmowy

Minister edukacji podkreśliła, że ostatnie lata były dobre dla szkół. - W związku z reformą obniżenia wieku szkolnego przekazaliśmy poand 2 mld złotych do samorządów, które dobrze te pieniądze wykorzystały. Wyposażyły szkoły, przeprowadzają remonty, budują boiska i orliki. Polska szkoła się zmieniła - podsumowała Szumilas.

Odrzucenie przez posłów obywatelskiego projektu referendum edukacyjnego sporu wokół systemu polskiej edukacji jednak nie kończy. PiS zapowiedziało, że złoży swój wniosek o referendum. Znajdzie się w nim tylko jedno pytanie dotyczące edukacji sześciolatków.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Wojewódki z Krystyną Szumilas.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Szumilas: nauczyciele nie mają powodów do strajku

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 08:30
- Przez ostatnie pięć lat podnoszone były wynagrodzenia nauczycieli. Nie zmieniamy też pensum, chociaż bardzo mocno naciskały na to samorządy terytorialne - powiedziała minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elbanowska o referendum ws. sześciolatków: będziemy działać do skutku, nie poddamy się!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 12:00
Politycy PO i PSL zignorowali rodziców, którzy mają konstytucyjne prawo do decydowania o swoich dzieciach - powiedziała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców tuż po odrzuceniu przez Sejm wniosku o przeprowadzenie referendum ws. 6-latków w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: inicjatywa referendum edukacyjnego to obywatelski sukces

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:25
- Zagrożenie takim referendum, zagrożenie zmobilizowania milionów ludzi spowoduje, że rząd zacznie traktować sprawę poważnie - mówił w Jedynce prof. Jacek Raciborski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń