X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paderewski niczym Jagger. Polska w Wersalu miała gwiazdora

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 15:55
- Na czas rokowań w Wersalu Dmowski i Piłsudski powstrzymali się od kopania po kostkach, przynajmniej na arenie międzynarodowej. Natomiast Paderewski rolę polityka wypełnił perfekcyjnie - o odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozmawiają w Jedynce historycy.
Audio
  • Marcin Jarząbek i prof. Michał Kopczyński o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i pierwszym okresie budowania państwa (Jedynka)
Andrzej Seweryn w roli Ignacego Jana Paderewskiego w widowisku plenerowym 27grudnia.pl z okazji 90. wybuchu rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Andrzej Seweryn w roli Ignacego Jana Paderewskiego w widowisku plenerowym "27grudnia.pl" z okazji 90. wybuchu rocznicy Powstania WielkopolskiegoFoto: PAP/Bogdan Borowiak

Jak podkreślił w radiowej Jedynce Marcin Jarząbek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pierwsza wojna światowa zmieniła nastawienie olbrzymiej większości społeczeństwa polskiego. - O ile w 1914 roku, z chwilą wybuchu wojny, Polacy w każdym z zaborów przyjmowali postawę lojalistyczną i spokojną, o tyle w 1918 już nikt nie miał złudzeń co do sensu pozostawania w obrębie Austro-Węgier, Rosji czy Cesarstwa Niemieckiego - powiedział podczas audycji specjalnej z okazji Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości z radiową Jedynką >>>

Zakończenie wojny było jednak dopiero początkiem nowego, trudnego okresu budowania państwa zróżnicowanego etnicznie i narodowościowo, bez ustalonych do końca granic i wciąż borykającego się z zewnętrznym zagrożeniem. - Można powiedzieć, że powstające państwo, sklejane z próbujących się dopasować elementów, walczyło z innym rodzącymi się na tych samych gruzach starego ładu państwami. Trwały walki graniczne i to powodowało, że różnice i osobiste antypatie ówczesnych polityków musiały zejść na dalszy plan - podkreślił w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Spór o kształt Polski trwał zarówno na paryskiej konferencji pokojowej, jak i wewnątrz kraju. Roman Dmowski sprzeciwiał się koncepcji Polski wielowyznaniowej i wielonarodowościowej forsowanej przez Piłsudskiego, ale na czas rokowań doszło do swoistego zawieszenia broni. Przynajmniej na arenie międzynarodowej. - Roman Dmowski był mózgiem polskiej delegacji, zarówno w kwestii wystąpień, jak i działań zakulisowych. Natomiast Ignacy Jan Paderewski jest symbolem łącznika. Jego sława i wynikający z niej autorytet daleko wykraczały poza kręgi gabinetowe. To był naprawdę gwiazdor pierwszego rzędu - podkreślił prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

Historia - serwis specjalny PolskieRadio.pl >>

Sposobem unikania konfliktu między Dmowskim i Piłsudskim było także zwykłe unikanie kontaktu miedzy politykami. Jak podzielili się obowiązkami, by nie wchodzić sobie w drogę? Kto sprzyjał Polsce podczas konferencji w Wersalu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski nadzieją wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 06:00
- Wszyscy oddawali władzę w ręce Piłsudskiego, bo wtedy była trochę jak gorący kartofel, była nieprawdopodobnym kłopotem - mówi historyk prof. Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 16:00
Polska muzyka, podróż w czasie, relacje z tegorocznych obchodów dnia 11 listopada, rozmowa z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, a także... wywiad z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Zapraszamy do spędzenia Święta Niepodległości z radiową Jedynką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Historii Polski: nie wykluczam dymisji

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 08:33
- Tego rodzaju placówka jest zadaniem nie tylko dla ministra kultury, ale dla rządu, a nawet całej klasy politycznej. Jeśli Muzeum Historii Polski jest potrzebne, to Sejm powinien się za nim bardzo zdecydowanie opowiedzieć - podkreślił Robert Kostro w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 08:04
- Musimy uczyć się szanować odmienność poglądów. Wielość manifestacji to nie jest nieszczęście, jeśli nie dochodzi do awantur – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń