Szczyt klimatyczny. Finisz się przeciąga, ale są już konkrety

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 19:25
- Wszystko wskazuje na to, że negocjacje, jak na standardy ONZ i konwencji klimatycznej, toczą się bardzo sprawnie - mówił w Jedynce Paweł Mikusek z Ministerstwa Środowiska.
Audio
  • Paweł Mikusek i Piotr Mikołajczyk o ostatnim dniu szczytu klimatycznego w Warszawie (Popołudnie z Jedynką)
Sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) Christiana Figueres (2L) i prezydent konferencji, minister środowiska RP Marcin Korolec (C) w trakcie konferencji klimatycznej ONZ COP19
Sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) Christiana Figueres (2L) i prezydent konferencji, minister środowiska RP Marcin Korolec (C) w trakcie konferencji klimatycznej ONZ COP19Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wiadomo już, że szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie nie zakończy się wcześniej niż w nocy z piątku na sobotę 23 listopada. Wszystko z powodu przeciągajacych się końcowych negocjacji. - To co mieliśmy zrobić, czyli rozpisanie ścieżki negocjacyjnej na najbliższe dwa lata tak, żeby można było podpisać umowę międzynarodową w Paryżu, gromadzenie pieniędzy na rzecz Zielonego Funduszu Klimatycznego i Funduszu Adaptacyjnego, to wszystko dzieje się w Warszawie i dzieje się sprawnie - podkreślał w "Popołudniu z Jedynką" Paweł Mikusek.

Szczyt klimatyczny w Warszawie - czytaj więcej >>>

Przedłużające się negocjacje podczas szczytu klimatycznego w Warszawie to, zdaniem Piotra Mikołajczyka z Programu Środowiskowego ONZ, wynik wyjątkowej złożoności i kompleksowości omawianych spraw. - Po raz pierwszy w naszej historii spotykamy się z wyzwaniem, które wymaga aż tak dogłębnego przebudowania mentalności, systemów zarządzania, gospodarki światowej. Po bardzo wielu latach rozwoju doszliśmy do momentu, gdy naukowcy mówią nam, że rozwój nie może trwać wiecznie na takich samych zasadach, gdyż zasoby na Ziemi nie są nieskończone - argumentował.

Po stronie konkretów, które udało się wypracować jeszcze przed końcowymi negocjacjami Paweł Mikusek wymienił sposób zbierania i wydatkowania środków z Zielonego Funduszu Klimatycznego oraz zwiększenie Funduszu Adaptacyjnego. - Przed szczytem w Warszawie fundusz ten był niedoinwestowany. Dziś już wiemy, że udało się zebrać na ten cel 100 mln dolarów - wyjaśnił.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pg

Czytaj także

Tusk: Polska za kompromisem w sprawie ochrony klimatu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 17:15
Polska, świadoma swoich interesów, będzie krajem zdeterminowanym i ciężko pracującym na rzecz kompromisu w sprawie ochrony klimatu - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja Greenpeace w Warszawie. Będą wnioski do sądu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 21:01
W sumie policja zatrzymała 46 ekologów. 12 z nich zostało na komisariatach, reszta - po spisaniu - została wypuszczona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt klimatyczny. Czas na kluczowe decyzje

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 07:11
W piątek ostatni dzień szczytu klimatycznego COP19. To decydujący moment trwającego od 11 listopada warszawskiego szczytu - finał negocjacji w sprawie finansowania polityki klimatycznej.
rozwiń zwiń