Mike Massimino: podróż w kosmos nie zmienia człowieka. Ona go umacnia, w tym kim był

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 10:54
O spełnianiu marzeń, o przyjaźni i o pełnej przeciwności drodze na orbitę - o tym wszystkim opowiada autobiograficzna książka najsłynniejszego współczesnego astronauty Mike'a Massimino.
Audio
  • Rozmowa Wojciecha Urbana z astronautą Mikiem Massimino (Polska i świat/Jedynka)
Astronauta NASA Michael (Mike) Massimino podczas spotkania w Planetarium, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Astronauta NASA Michael (Mike) Massimino podczas spotkania w Planetarium, Centrum Nauki Kopernik w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Książka pt. "Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze oko na Wszechświat" ukazała się 1 marca.


xx 

- Chciałem opowiedzieć, jakie szczęście mnie spotkało, dzięki temu, że mogłem zostać astronautą a także o drodze, która mnie tam doprowadziła. Pisząc tę książkę miałem nadzieję zainspirować czytelników moją historią. Chciałem też powiedzieć o tym, jak niezwykłe jest przebywanie w przestrzeni kosmicznej - wyjaśnił w rozmowie z Wojciechem Urbanem astronauta.

Zapytany, jakie przemyślenia w nim pozostały po wyprawach w kosmos, Mike Massimino wskazał, że "nauczył się, że jeśli mamy do czynienia z trudnościami, to nie musimy się z nimi mierzyć sami". - Wiem, że mam przyjaciół, na których mogę liczyć i że ja też im pomogę, kiedy będą tego potrzebowali. Zrozumiałem, że jeśli pracuje się razem, to nie ma rzeczy niemożliwych - podkreślił.

Astronauta zaznaczył, że "podróż w kosmos i to, jakie doświadczenia nam w niej towarzyszą warunkowane jest tym, kim jesteśmy przed wylotem". - Podróż w kosmos nie zmienia człowieka, a raczej go umacnia. Wzmacnia w tym, kim był - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

---

Mike Massimino w latach 1996-2014 służył w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, a w kosmos poleciał dwukrotnie: w 2002 i 2009 roku.

Wyprawy, w których uczestniczył, były dwoma ostatnimi lotami serwisowymi do kosmicznego teleskopu Hubble'a. Massimino jest więc jednym z ostatnich ludzi, którym było dane dotknąć teleskopu, który nawet dzisiaj dostarcza naukowcom bezcennych informacji o Wszechświecie.

Znany jest też z tego, że jako pierwszy twittował z kosmosu i od czasu do czasu pojawia się w kultowym serialu "Teoria wielkiego podrywu". Gra tam... samego siebie.

***

Tytuł audycji: "Polska i świat"

Prowadzi: Karolina Rożej

Rozmawiał: Wojciech Urban

Gość: Mike Massimino (astronauta)

Data emisji: 3.03.2018

Godzina emisji: 22.25

Jedynka/mat. promocyjne/PAP/kk

Czytaj także

Polacy biorą udział w misji wystrzelenia lądownika na księżyc Marsa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:47
Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli badania, które są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - "LOOP - Landing Once on Phobos".
rozwiń zwiń