Trzech naukowców wyróżnionych Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 12:34
To najbardziej prestiżowe nagrody naukowe w Polsce. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano prof. Marcina Drąga, prof. Andrzeja Kossakowskiego i prof. Andrzeja Wiśniewskiego.
Audio
  • Gala Nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej - relacja Katarzyny Ingram (Polska i Świat/Jedynka)
Laureaci: prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie
Laureaci: prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

Nagrodzeni w tym roku

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej - nagroda w obszarze nauk chemicznych i o materiałach - jest autorem nowej platformy technologicznej, umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych. W dalszej perspektywie platforma może służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych.

Prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał nagrodę w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Doceniono jego pracę związaną z rozwinięciem teorii kwantowych układów otwartych. Teoria ta stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej - kwantowej teorii informacji.

Nagrodę w obszarze nauk humanistycznych i społecznych - za opracowanie koncepcji inferencyjnej logiki pytań - otrzymał prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Rozwiązania zaproponowane przez profesora mogą znaleźć zastosowanie m.in. w uczeniu maszynowym, rozwijaniu sztucznej inteligencji, ulepszaniu internetowych wyszukiwarek czy skutecznej analizie baz danych.

Nagrody w obszarze nauk o życiu i o Ziemi w tym roku nie przyznano.

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

Ci, którzy przekroczyli granice

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane od 1992 roku. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy już 102 osoby. Kandydatów do nagród zgłaszają wybitni przedstawiciele nauki, zaproszeni imiennie przez zarząd i radę fundacji. Rada FNP pełni rolę Kapituły konkursu i dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów - głównie z zagranicy - oceniających dorobek kandydatów.

- Chcemy nagradzać tych, którzy przekroczyli granice poznania, tych, którzy dokonali wielkich odkryć naukowych. Chcielibyśmy także wyznaczać pewne standardy, nagradzać ludzi, którzy są prawdziwymi autorytetami w naszym społeczeństwie - powiedział prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz. Dodał, że tacy naukowcy przyciągają do pracy w Polsce innych wybitnych uczonych.

W uroczystości wręczenia nagród wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Pogratulował nagrodzonym wysiłku naukowego i nauczycielskiego. Mówił też o swoich priorytetach na następne cztery lata. Pierwszym z nich jest monitorowanie wdrożenia ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Drugim - działania na rzecz pozyskania środków z programu Horyzont Europa. Trzecim z celów będzie nowa ustawa o PAN. Czwartym celem ma być wypracowywanie systemowego wsparcia dla centrów doskonałości w Polsce. 

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

***

Materiał wyemitowany w ramach audycji "Polska i Świat".

Data emisji: 4.12.2019 r.

Godzina emisji: 22.00-22.30

Jedynka/IAR/PAP/kk

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Grzesiowski NAUKA