Skontrolowano 316 tysięcy zabawek z importu. Wiele było niebezpiecznych

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:24
Krajowa Administracja Skarbowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziły kontrolę, z której wynika, że aż 36 proc. importowanych spoza Unii Europejskiej zabawek nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu przebadano 316 tysięcy zabawek. - Mniej więcej co piąta zabawka miała istotnie przekroczone stężenia ftalanów i wymagała interwencji - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKIK-u.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Czytaj też:
kulki magnetyczne 1200 free
Uwaga rodzice! Niebezpieczne kulki magnetyczne

Celem wspólnego projektu urzędów było wyeliminowanie z rynku szkodliwych zabawek. Typowanie towarów należało do zadań Krajowej Administracji Skarbowej, a następnie zatrzymywano je w urzędach celno-skarbowych.

Posłuchaj
03:32 PR1_AAC 2021_05_25-22-26-35.mp3 UOKiK i Krajowa Administracja Skarbowa zakończyły akcję kontrolowania importowanych zabawek (Polska i Świat/Jedynka)

Szkodliwe chemikalia

Jednym z najpoważniejszych problemów jest permanentne przekraczanie przez producentów dopuszczalnego poziomu stężenia chemikaliów. Chodzi głównie o ftalany, czyli bezzapachowe związki stosowane w celu zmiękczenia zabawek. - Zwiększone ftalany mogą powodować ryzyko alergii, uszkodzenia nerek czy wątroby, ale także mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów - tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Najwięcej zabawek wprowadzanych jest na rynek drogą morską. W Gdańsku zatrzymano aż 62 proc. wszystkich przebadanych przedmiotów. Po zatrzymaniu towary były poddawane analizie w specjalistycznych laboratoriach. Pod lupą znalazły się przede wszystkim zabawki z miękkiego plastiku, jak skakanki, samochodziki czy gryzaki. - Przeciętnie poziom zawartych ftalanów przekraczał stukrotność dozwolonego poziomu stężeń - dodaje Tomasz Chróstny.

YouTube/Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta

Czytaj też:
służba celna free 1200.JPG
Celnicy przejęli nielegalny towar z Chin. Chodzi o tysiące zabawkowych podróbek

Niechlubni rekordziści

W ciągu dwóch miesięcy trwania projektu przebadano 316 tys. zabawek. - Mniej więcej co piąta zabawka miała istotnie przekroczone stężenia ftalanów i wymagała interwencji po to, żebyśmy mogli zapewnić zgodność z normą - wyjaśnia prezes UOKIK-u.

Niechlubnym rekordzistą okazała się dmuchana, gumowa krowa, w której normę przekroczono 370-krotnie. Współpraca urzędów spowodowała, że towary stanowiące zagrożenie dla zdrowia użytkowników wykryto, zanim trafiły na rynek.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Polska i Świat

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 22.26

mg

Czytaj także

Niebezpieczne piłki jo-jo. Inspekcja Handlowa kontroluje zabawki z Chin

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:11
Inspekcja Handlowa ponownie ma zastrzeżenia do zabawek pochodzących z Chin. Tym razem wykryto m.in. wady konstrukcyjne w zabawkach, które powiększają się pod wpływem wody. Zakwestionowano ponad 81 proc. skontrolowanych zabawek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK ostrzega - co trzecia skontrolowana zabawka nie spełniała norm

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:22
Kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcji Handlowej i Krajowej Administracji Skarbowej wykazała, że co trzecia sprawdzona zabawka nie spełniała norm. Kontrole przeprowadzono w lutym i marcu tego roku.
rozwiń zwiń