Nowoczesny mikroskop pomoże w badaniu najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:23
Mikroskop pozwalający na precyzyjne badanie dzieł sztuki - określenie techniki ich wykonania oraz stanu zachowania - zyskała pracownia Konserwacji Malarstwa przy Muzeum Książąt Czartoryskich.
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
"Dama z gronostajem" Leonarda da VinciFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj
02:23 Jedynka/Polska i Świat - 19.07.2021 mikroskop Nowoczesny mikroskop pomoże w badaniu najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach (Polska i Świat/Jedynka)

 

Dokładne badania najcenniejszych dzieł muszą się odbywać co dekadę. Dzięki urządzeniu pracownicy Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich nie będą musieli transportować prac, którymi się opiekują - a wśród są arcydzieła tej klasy, co "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci czy "Pejzaż z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta - do innych laboratoriów i pracowni.

Nowy mikroskop jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Bije na głowę wszystkie dotychczas wykorzystywane w Muzeum Narodowym mikroskopy.Powiększenie do 80 razy

Katarzyna Novljaković, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich, wyjaśniła, że zaletą zakupionego za 66 tys. zł mikroskopu jest duża dokładność oraz mobilność. Dzięki obrotowym ramionom obrazy można badać w poziomie, w pionie i pod wieloma kątami. Ramiona, wraz z rozsuwaną kolumną pionową, umożliwiają pracę od ok. 55 cm do ponad 2 m od podłogi.

Dwie diody LED zapewniają doskonałe oświetlenie pola, a możliwość obrotu głowicy od 0 do 360 stopni pozwala na precyzyjne jej ustawienie w wygodnej dla konserwatora pozycji. Temperatura barwowa 5600 stopni Kelwina to zimne światło, które nie zniekształca barw, co przy pracach z polichromią malarską jest bardzo ważne.

pap archiwum matejko święty stanisław obraz 1200.png
Odnaleziony obraz Matejki będzie licytowany. "To niewątpliwa sensacja"

- Mikroskop posiada obiektyw, który pozwala powiększyć obraz do 80 razy, zachowując najlepszą jakość. Mamy ostry obraz w każdym punkcie, nie tylko w centrum, ale i po bokach. Obiektyw jest jasny. Możemy bardzo precyzyjnie oglądać nawet ziarnka pigmentu - wytłumaczyła Dominika Tarsińska-Petruk z Pracowni Konserwacji. 

Dodała, że mikroskop można "rozbudowywać" w zależności od potrzeb. Obecnie do jednego z jego portów dołączony jest aparat fotograficzny, ale można też zainstalować kamerę i nakręcić film z prowadzonych prac.

Mikroskop będzie służył do sprawdzania stanu zachowania dzieł sztuki i jego dokumentowania, co pozwoli na rejestrowanie wszelkich zmian starzeniowych na powierzchni obrazów oraz do prac konserwatorskich w dużym powiększeniu. Pozwala on na badanie chronologii warstw technologicznych i historycznych nawarstwień, dzięki czemu można odtworzyć historię i czasem bardzo skomplikowane losy obiektów.

Urządzenie będzie można wykorzystać do konserwacji zbiorów malarstwa, rzemiosła artystycznego, zbiorów graficznych oraz iluminowanych starodruków.

Czytaj także:


Na pierwszy ogień 

Konserwatorzy chcą przy użyciu mikroskopu zbadać grupę cennych francuskich portretów dworskich, m.in. "Portret kobiety w kapeluszu" przypisywany Claude'owi Déruetowi na podstawie podobieństwa stylistycznego do innych dzieł tego malarza (potrzebne jest przeprowadzenie dalszych studiów historyczno-artystycznych oraz badań konserwatorskich i technologicznych).

Badany będzie także "Portret mężczyzny", który uchodził za wizerunek Don Juana d'Austria namalowany przez Hansa Holbeina, ale według specjalistów należy odrzucić zarówno identyfikację modela, jak i przypisanie dzieła niemieckiemu malarzowi. Nie zmienia to faktu, że obraz ten jest znakomitym przykładem francuskiego portretu dworskiego, który rozpowszechnił się w XVI wieku za sprawą Jeana Cloueta i jego syna Francoisa.

Kolekcja Książąt Czartoryskich. Profil: Muzeum Narodowe w Krakowie

***

Mikroskop został zakupiony w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji". Kosztował 66 tys. zł.

Projekt był współfinansowany ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz środków Unii Europejskiej. 

***

Tytuł audycji: Polska i Świat

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Autor materiału: Paweł Pawlica

Data emisji: 19.07.2021

Godzina emisji: 22.25

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Szkiełko, mydło i kawałek drutu. Ekscentryczna twórczość Władysława Hasiora

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 05:41
Władysław Hasior zmarł 14 lipca 1999 roku. Był artystą oryginalnym, nowoczesnym, który nie bał się w swoich pracach wykorzystywać niekonwencjonalnych materiałów. Ta innowacyjność i kreatywność sprawiły, że jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła historia "Galerii 72" w Chełmie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:15
Zbiory sztuki dawnej w naszym kraju nie mogą konkurować obfitością i atrakcyjnością ze zbiorami zachodnimi. Jednak jeśli chodzi o sztukę współczesną, mamy wszelkie szanse. Zapraszamy na opowieść o jednej z najciekawszych i najlepszych kolekcji sztuki abstrakcyjnej w Europie.
rozwiń zwiń