Orlen wchodzi na rynek automatów paczkowych. "Są hitem w naszym kraju"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 21:12
PKN Orlen uruchomił własną sieć skrytek na paczki. Na terenie kraju działa już 200 automatów paczkowych, a w przyszłym roku ich liczba wzrośnie do 2000. - Paczkomaty są niewątpliwie hitem w Polsce, więc mając placówki RUCH-u czy stacje paliw, grzechem byłoby nie rzucić konkurencji rękawicy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Daniel Obajtek i Patrycja Klarecka podczas konferencji w sprawie rozwoju sieci punktów nadań i odbiorów przesyłek pod marką ORLEN Paczka
Daniel Obajtek i Patrycja Klarecka podczas konferencji w sprawie rozwoju sieci punktów nadań i odbiorów przesyłek pod marką "ORLEN Paczka"Foto: PAP/Rafał Guz

Formula Student free 1200.jpg
Bolid studentów z Rzeszowa z kolejnymi sukcesami. Jest naprawdę szybki
Posłuchaj
02:53 Jedynka/Polska i Świat - 27.09.2021 Dzisiaj już prawie 70 proc. Polaków korzysta z paczkomatów (Polska i Świat/Jedynka)

Automaty Orlenu działają m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i miastach aglomeracji śląskiej. Są czynne całą dobę, a klienci mają trzy dni na odbiór przesyłek.

- Będziemy zwiększać ilość punktów, jak również ilość stacji w kraju i za granicą czy modernizować te stacje. Bardzo mocno rozwijamy się w tym zakresie. Będziemy rozwijać tradycyjną formę sprzedaży, ale także rozwijać inne nowoczesne kanały sprzedaży. Jednym z nich są usługi e-commerce związane generalnie z obsługą kurierską - informuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jak to działa?

Patrycja Klarecka z zarządu spółki przyznaje, że automaty paczkowe Orlenu są proste w obsłudze i nowoczesne. - Przede wszystkim obsługiwane są dzięki nowoczesnej aplikacji, która jest dostępna w systemie iOS i w systemie Android. Aplikacja pozwala na śledzenie, gdzie jest nasza przesyłka czy śledzenie historii zamówień. Umożliwia otwieranie bezdotykowe maszyn paczkowych - zauważa.

Ekologiczne rozwiązanie

Dzisiaj już prawie 70 proc. Polaków korzysta z paczkomatów. - Na koniec tego roku w Polsce będzie około 17 tysięcy paczkomatów, więc wchodząc na ten rynek, Orlen dodaje kolejne. Na pewno będzie na to popyt, ponieważ dzięki pandemii zakupy online przyspieszyły - twierdzi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Zdaniem Adriana Furgalskiego automaty paczkowe są również rozwiązaniem ekologicznym. - Gdyby nie paczkomaty, to mielibyśmy na naszych ulicach, przede wszystkim w dużych miastach, setki pojazdów, które dostarczają paczki indywidualnie do domów. Przyjmuje się, że jedna paczka w paczkomacie zmniejsza emisję CO2 od trzech do nawet 20 razy. Jeden pojazd, który zawozi paczki do paczkomatu, w ciągu doby może dowieźć 13 razy więcej paczek niż gdyby mieli to robić tradycyjni kurierzy, jeżdżący indywidualnie do domów - wyjaśnia Adrian Furgalski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Polska i świat

Prowadził: Paweł Lekki

Materiał: Tomasz Matusiak

Data emisji: 27.09.2021 

Godzina emisji: 22.11

DS

Czytaj także

To już ostatnie dni poszukiwań "Człowieka bez barier" roku 2021

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:59
Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września. Celem konkursu "Człowiek bez barier" jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z nich otrzymuje tytuł "Człowiek bez barier" i statuetkę, a czterej pozostali równorzędne wyróżnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy rozstrzygnięcia 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:20
Jubileuszowa, 45. edycja festiwalu Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pełna była wzruszeń i inspiracji. Jury w uznaniu dla twórców przyznało aż 18 nagród. Za najlepszy spektakl uznano "Nad Niemnem" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto kina historycznego. XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:00
Blisko sto filmów o tematyce historycznej zostanie zaprezentowanych podczas rozpoczynającego się w środę, 29 września, w Gdyni XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W programie wydarzenia znalazły się także m.in. dyskusje, wystawy i spotkania z twórcami.
rozwiń zwiń