XIII Dzień Papieski. "Przekazać nauczanie Jana Pawła II"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 11:33
- To główny cel Dnia Papieskiego. W tym roku skupiamy się na dialogu - wyjaśnił radiowej jedynce Tomasz Reczko, rzecznik Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która jest współorganizatorem XIII Dnia Papieskiego.
Audio
  • Tomasz Reczko o obchodach Dnia Papieskiego (Jedynka/Polska i świat)
  • Rozmowa z laureatami nagrody TOTUS (Jedynka/Familijna Jedynka)
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: PAP/Archiwum/Janusz Mazur

Dzień Papieski obchodzimy w tym roku w niedzielę, 13 października, pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Polskie Radio jest patronem tego wydarzenia.

Dzień Papieski na antenie Radiowej Jedynki >>>

Tomasz Reczko przyznał w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem, że dopiero przy okazji organizacji Dnia Papieskiego zrozumiał różnicę, jaka jest między rozmową i dialogiem. - Dialog to coś więcej, zarówno w kontekście wewnątrzkościelnym, międzyreligijnym i międzywyznaniowym. Dialog jako dążenie do prawdy, to główny cel Dnia Papieskiego - podkreślił Reczko.

Jego zdaniem nie można jednak zapominać o drugim celu Dnia Papieskiego, jakim jest zbiórka na program stypendialny. - Staramy się docierać do zdolnych, młodych osób z niewielkich miejscowości, które mają trudności materialne i które przeszkadzają im w rozwijaniu pasji oraz  talentów - dodał Reczko. Celem jest też budowanie wspólnoty. Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", których już 2500, spotykają się min. na obozach. - To jest budowanie wspólnoty osób o podobnych wartościach i postępowaniu, przez które przenika duch nauczania Jana Pawła II - wyjaśnił rzecznik Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Beatyfikacja Jana Pawła II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W przeddzień Dnia Papieskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród TOTUS 2013 przyznawanych przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżniono instytucje i osoby,  których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.

W tym roku statuetkami została uhonorowana Zofia Posmysz-Piasecka, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, ks. dr Robert Skrzypczak i miesięcznik "Mały Gość Niedzielny". Przyznano również nagrodę TOTUS Specjalny. Otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Z Tomaszem Reczko z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Magazyn "Polska i świat" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do soboty.

tj

Czytaj także

XIII Dzień Papieski z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 13:00
XIII Dzień Papieski obchodzimy w tym roku 13 października pod hasłem "Jan Paweł II – Papież Dialogu". Wydarzenie poprzedził dwudniowy cykl debat - Dziedziniec dialogu, a relacje ze wszystkich wydarzeń i rozmowy z gośćmi usłyszą Państwo na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

JP II: Zajmijcie się ludźmi ubogimi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 01:00
- Z wdzięcznością przyjmuję wiadomość, że na wniosek Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" konferencja Episkopatu Polski ogłosiła niedzielę przed 16 października, dniem modlitw za papieża - powiedział Jan Paweł II, gdy po raz pierwszy w 2001 r. organizowano w Polsce Dzień Papieski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Józef Kowalczyk: Jan Paweł II doczekał się żywego pomnika

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 12:48
- Takie pomniki cieszą najbardziej. Te metalowe lub z cementu są tylko mniej lub bardziej udanymi bryłami. Natomiast my zabiegamy o żywy pomnik nauczania Jana Pawła II, jego głębokiej wiary, wiary w człowieka i umiłowania ojczyzny - mówił w Jedynce abp Józef Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:40
- Dialog jest elementem spotkania między ludźmi, tak to widział Jan Paweł II. On nie tylko słowem, ale jeszcze przykładem swojego życia pokazał, co to jest dialog - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Papieski. ”Nauczanie Jana Pawła II nam umyka”

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 08:51
W całej Polsce już po raz trzynasty jest obchodzony Dzień Papieski - jego hasło to "Jan Paweł II - papież dialogu". Zbierane są pieniądze na stypendia dla młodzieży.
rozwiń zwiń