Prezydent: Polacy są wolni, bo noszą wolność w sercach

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 09:17
W specjalnym wywiadzie dla radiowej Jedynki prezydent Andrzej Duda powiedział, że X Zjazd Gnieźnieński jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za losy Europy i kraju.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w specjalnej rozmowie z radiową Jedynką (Familijna Jedynka)
  • Podsumowanie II dnia Zjazdu Gnieźnieńskiego (Studio Zjazdu Gnieźnieńskiego/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji X Zjazdu Gnieźnieńskiego
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji X Zjazdu GnieźnieńskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent Andrzej Duda objął X Zjazd Gnieźnieński honorowym patronatem. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli różnych religii. Biorą w nim udział katolicy, chrześcijanie z innych kościołów, a także wyznawcy judaizmu oraz islamu.

Czytaj także
mid-1200.jpg
Prymas Polski: chrzest czyni nas mocniejszymi

Motywem przewodnim Zjazdu jest 1050. rocznica chrztu Polski.

- Dzisiaj, kiedy patrzę na te miejsca, jako Prezydent Rzeczypospolitej, to czuję wielką odpowiedzialność za prowadzenie polskich spraw tak żeby także tym, którzy przyjdą po mnie i będą sprawowali ten urząd, zostawić dobrą spuściznę - mówił Andrzej Duda w Gnieźnie.

Prezydent zwrócił uwagę na rolę świadomości i narodowej pamięci dla naszych wspólnych działań. Wspomniał o miejscach, ludziach i wydarzeniach, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym kraju.

- Dla mnie to miejsca wręcz magiczne. Mam świadomość 1050 lat trwania państwa polskiego. Oczywiście z tymi przerwami, kiedy państwa polskiego nie było, bo były chociażby zabory, czy też okres II wojny światowej, kiedy Polskę rozdrapali najeźdźcy, ale ona zawsze trwała w sercach i dlatego też dziś jest. Ludzie walczyli o nią - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent w specjalnym wywiadzie dla radiowej Jedynki mówił również o Światowych Dniach Młodzieży. Zapraszamy do słuchania.

*** 

Przygotowali: Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak
Gość: Andrzej Duda - Prezydent RP
Data emisji: 13.03.2016
Godzina emisji: 8.43

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Familijna Jedynka"

mr/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Prezydent: to okazja do dyskusji o przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 10:11
- To spotkanie bardzo wartościowe, dające szansę na pogłębioną dyskusję o przyszłości Europy - tak o rozpoczętym w piątek X Zjeździe Gnieźnieńskim mówił w specjalnej rozmowie dla Polskiego Radia Andrzej Duda.
rozwiń zwiń