X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Papieski biograf: Jan Paweł II przynosił nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 16:10
- Nadzieja jest tym, co pomaga ludziom - mówi Franco Bucarelli, włoski dziennikarz i watykanista. Biograf Jana Pawła II ocenia w radiowej Jedynce wpływ, jaki wywarł na Kościół papież-Polak.
Audio
  • Biograf Jana Pawła II o wpływie, jaki papież wywarł na Kościół ( Świat w Jedynce)
  • Jan Paweł II do Polaków - fragment wypowiedzi z 22.10.1978
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: PAP/EPA/FILIPPO MONTEFORTE

Franco Bucarelli napisał pięć książek o Janie Pawle II . Pytany, jakim Karol Wojtyła był człowiekiem odpowiada, że był "osobą całościową". - Nigdy wcześniej nie mieliśmy papieża równie całościowego - mówi i wyjaśnia, że Karol Wojtyła był studentem, robotnikiem, aktorem, profesorem, biskupem, kardynałem i w końcu papieżem. - Przepiękna droga życia, bogata w różnorakie doświadczenia - ocenia watykanista.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że sekretem Jana Pawła II była umiejętność komunikowania się z ludźmi. Może dlatego, że papież był aktorem, a aktor musi rozumieć publiczność, tak by ona zrozumiała z kolei kierowany do niej przekaz. - Wiedział, jak rozmawiać z ludźmi intelektu, bo był intelektualistą. Wiedział, jak rozmawiać z robotnikami, bo sam był robotnikiem - wyjaśnia Bucarelli. Dodaje, że papież był człowiekiem, który nie przynosił pieniędzy, ale przynosił nadzieję. - Nadzieja jest nasieniem, które się zasiewa i dopiero potem powoli rośnie z niego roślina. Nie jest czymś natychmiastowym, ale tym, co pomaga ludziom - mówi watykanista.

Transmisja mszy kanonizacyjnej w Jedynce >>>

Biograf Jana Pawła II przypomina, jak papież będąc na Sycylii krzyczał na mafię: mordercy. Bucarelli przyznaje, że bał się wtedy o życie papieża. Na Sycylii nie strzelali, ale strzelał Ali Agca na placu św. Piotra. Dziennikarz wspomina dzień 13 maja 1981 roku - jego zdaniem zamach zmienił papieża, choć nie sprawił, że zaczął się bać. A był jeszcze kolejny, w Fatimie.
Franco Bucarelli przekonuje, że Jan Paweł II jest święty, bo nauczył świat, katolicki i nie tylko, jak powinien żyć człowiek, jak powinien żyć ksiądz i jak powinien umrzeć papież. - Zamiast ukryć się z cierpieniem, ono stało się znakiem rozpoznawczym jego świętości - mówi w radiowej Jedynce.

Rozmawiał ks. Krzysztof Ołdakowski.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arturo Mari: Jan Paweł II był najważniejszym doświadczeniem mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 13:00
- Kiedy się modlił na kolanach w swojej kaplicy, z ręką podpierającą głowę, nie mogłem wiele zrozumieć. Z upływem czasu zacząłem słyszeć jak prosił "Boże, nie opuszczaj mnie, daj mi siłę, wskaż mi drogę". No i jak w takich chwilach fotografować? - mówił w radiowej Jedynce osobisty fotograf papieża Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papieski lekarz: Jan Paweł II był posłuszny, ale zależnie od okoliczności

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 12:46
- Ważne decyzje, dotyczące wyboru różnych zabiegów chirurgicznych i hospitalizacji, Jan Paweł II podejmował natychmiast, bez wielkiego przekonywania. Bywało jednak i tak, że pewne sprawy chciał odwlec i przeczekać ileś tam dni, tygodni czy miesięcy - mówił w Jedynce prof. Renato Buzzonetti.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministrant, który niemal ochrzcił Ojca Świętego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 14:32
Przez kilka lat spotykał się z Janem Pawłem II niemal codziennie. Miał wtedy kilkanaście lat. To Polak - ministrant w Bazylice św. Piotra.
rozwiń zwiń