Rozmowy z Rosją o umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 21:36
W "Więcej świata" o zgodzie Rosji, jaką uzyskał Jose Manuel Barroso, na przeprowadzanie trójstronnych konsultacji na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą.
Audio
  • Rozmowy z Rosją o umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina (Więcej świata/Jedynka)
Jose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji Europejskiej
Jose Manuel Barroso, ustępujący przewodniczący Komisji EuropejskiejFoto: (European People's Party/Wikimedia Commons)

Z propozycją trójstronnych rozmów na wysokim szczeblu wyszedł szef Komisji Europejskiej w trakcie rozmowy telefonicznej z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. "Propozycja została zaakceptowana przez prezydenta Putina". Najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, która ma zostać podpisana 27 czerwca w Brukseli, jest porozumienie o utworzeniu strefy wolnego handlu między UE a Ukrainą. Sprawę komentuje  Paweł Reszka z "Tygodnika Powszechnego".

W audycji także o Kenii, która stała się celem ataków ze strony somalijskich islamistów. Do 48 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku, jaki grupa - najpewniej somalijskich - islamistów przeprowadziła na niewielką turystyczną miejscowość Mpeketoni na wschodzie kraju. Według armii, za atakiem stoi powiązana z Al-Kaidą islamistyczna partyzantka z Somalii, Al-Szabab. Ataki na Kenię nasiliły się odkąd w 2011 roku kenijskie siły zbrojne zaangażowały się w walkę z Al-Szababem. O sytuacji w Kenii rozmawiamy z prof. Ryszardem Machnikowskim z Uniwersytetu Łódzkiego.
Przedstawiamy też rozmowę Jarosława Kociszewskiego, jaką w Hebronie przeprowadził z Avihaiem Stolarem, jednym z liderów organizacji "Przerywamy milczenie", która stara się uświadomić Izraelczykom co dzieje się za murem, który oddzielił Izrael od Terytoriów Okupowanych. Mur to nie tylko bariera fizyczna, to także bariera informacyjna. Wielu Izraelczyków nie wie, albo nie chce wiedzieć, jak wygląda życie Palestyńczyków pod okupacją.

"Więcej świata" prowadził Dariusz Rosiak.

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barroso rozmawiał z Putinem o gazie i Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 22:12
Przewodniczący Komisji Europejskiej wciąż liczy na pozytywny finał negocjacji gazowych między Rosją a Ukrainą. Jose Barroso wyraził taką nadzieję podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem. Dotychczas porozumienia nie udało się osiągnąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom: nie pozwolimy, by Ukraina korzystała z gazu, który płynie przez jej terytorium

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 11:40
W koncernie powołano specjalną grupę, która będzie monitorować przepływ surowca przez terytorium Ukrainy do odbiorców w krajach Unii Europejskiej - podała agencja ITAR-TASS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska przekazała Ukrainie pomoc w wysokości 500 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 14:52
To pierwsza transza pożyczki z nowego, unijnego programu. Władze w Kijowie same zdecydują na co przeznaczą pożyczone pieniądze.
rozwiń zwiń