X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szostkiewicz: Synod na temat rodziny to zwiastun większego wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 19:12
-To jest niskobudżetowe spotkanie biskupów i test przed dużym Synodem, który ma być na początku przyszłego roku - mówi w Jedynce publicysta Adam Szostkiewicz.
Audio
  • A. Szostkiewicz, publicysta"Polityki" o Synodzie Biskupów w Watykanie (Jedynka/Popołudnie w Jedynce)
Synod biskupów w Rzymie
Synod biskupów w RzymieFoto: PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

W Watykanie obraduje Synod poświęcony rodzinie. Obserwatorzy podkreślają, to test dla pontyfikatu papieża i jego reform. Synod zajmuje się m.in. sytuacją rozwodników będących w nowych związkach. Wśród uczestników jest 114 przewodniczących konferencji episkopatu z całego świata, 13 zwierzchników Kościołów wschodnich i 25 szefów dykasterii Kurii Rzymskiej.

Media zwracają uwagę na temat wywołany przez niemieckiego kardynała Waltera Kaspera. Chodzi o zakaz przyjmowania Komunii świętej przez osoby żyjące po rozwodzie cywilnym w związkach niesakramentalnych. Hierarcha zaproponował dyskusję, czy nie powinno się zmienić nastawienia Kościoła do takich osób.

- To ważny Synod ze względu na temat. Sprawy rodziny interesują wszystkich, także świeckie media - mówi audycji "Więcej świata" Adam Szostkiewicz. Według publicysty tygodnika "Polityka", trwający Synod "jest zapowiedzią większego, jakim będzie w przyszłym roku Synod Generalny Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego". - Teraz jest to wyznaczenie głównych kierunków - mówi dziennikarz i dodaje, że to, co odbywa się teraz w Watykanie "jest niskobudżetowym spotkaniem biskupów".

Szostkiewicz zauważa, że "jak na razie, organizatorzy dążyli do tego, żeby dyskusji było jak najmniej". Wygląda to tak, że referenci przedstawiają dany temat i muszą być do niego dobrze przygotowani. Zasadnicze tezy powinny by znane uczestnikom wcześniej, "po to, żeby nie było gadulstwa i marnowania czasu" - wyjaśnia gość Jedynki. Publicysta "Polityki" dodaje, że wynika to z filozofii papieża Franciszka.  - W tym pontyfikacie jest ważne, żeby nie ględzić. Jeśli nie ma potrzeby, to nie powinno się mówić, tylko iść naprzód - mówi dziennikarz.

Rozmawiał Dariusz Rosiak.

iz, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek: mój pontyfikat będzie krótki, nie potrwa dłużej niż trzy lata

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:19
Ojciec Święty powiedział dziennikarzom, że "nawet jeśli to się nie spodoba teologom, musimy się przyzwyczaić do papieży emerytów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: nigdy więcej przemocy i podziałów w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:30
- Niech nigdy więcej w rodzinach nie doświadcza się przemocy, zamknięcia i podziałów; niech każdy, kto został zraniony lub zgorszony, szybko dozna pocieszenia i uzdrowienia - to słowa modlitwy napisane przez Franciszka. Zostały odczytane w Watykanie z prośbą o modlitwę w intencji październikowego synodu biskupów o rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: ludzkość nie wyciągnęła dotąd lekcji z wojen

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 14:40
Franciszek podkreślił, że trzeba zrozumieć, że wojna nie jest odpowiedzią na zło i nienawiść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: jedna Biblia w każdej rodzinie. Ale nie na półce, tylko pod ręką

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 13:40
- Niech prace synodu na temat rodziny przebiegają w duchu prawdziwej wolności i pokornej kreatywności - tego uczestnikom zgromadzenia biskupów w Watykanie życzył papież Franciszek podczas mszy inauguracyjnej. Podkreślił, że synod to nie konkurs inteligencji.
rozwiń zwiń