Gen. Skrzypczak: Putin nie zatrzyma się na wschodniej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 19:34
Zdaniem byłego wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka, Władimir Putin osiągnął swój cel, neutralizując Europę Zachodnią. Bez stanowczych działań Zachodu może nie poprzestać na zajęciu wschodniej Ukrainy.
Audio
  • Generał Waldemar Skrzypczak o możliwościach wsparcia Ukrainy (IAR)
Gen. Waldemar Skrzypczak
Gen. Waldemar SkrzypczakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Generał Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej, powiedział w radiowej Jedynce, że Ukrainie pomoc szkoleniowa potrzebna jest tak samo, jak dostawy broni.

Jego zdaniem Amerykanie niebawem podejmą decyzję o dostawach sprzętu wojskowego na Ukrainę, bo mają świadomość tego, co się tam dzieje. - Nie godzą się na to, by Rosjanie przy użyciu ciężkiej broni dokonywali rzezi armii ukraińskiej i ludności cywilnej - powiedział.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Generał Skrzypczak podkreślił, że Polska może pomóc wschodniemu sąsiadowi głównie poprzez szkolenia, bo mamy już w tym zakresie doświadczenie. Jak stwierdził, możemy udzielić też pomocy sprzętowej, bo Ukraina potrzebuje nie tylko czołgów i samolotów, ale też np. samochodów transportowych.

- Jest wiele sposobów, żeby pomóc ukraińskiej armii, trzeba być zdecydowanym - mówił gość Jedynki. Generał Skrzypczak uważa, że nie można poprzestać na deklaracjach i obawach, co powie Władimir Putin.

Zdaniem byłego wiceministra obrony, Putin osiągnął już swoje cele, neutralizując Europę Zachodnią. Jego zdaniem wyłączył z procesu decyzyjnego przede wszystkim Niemcy i Francję, dlatego potrzebne jest teraz jednoznaczne stanowisko NATO i USA, by wytrącić argumenty prezydentowi Rosji.

- Jeśli Putin nie przestraszy się tym, że są państwa, które są gotowe pomóc Ukrainie, to będzie się posuwał dalej - stwierdził Skrzypczak. Dodał, że spolegliwa polityka zachęca Rosję do kolejnych kroków.

Zdaniem gościa Jedynki, Rosja zmierza do destrukcji w ramach Unii Europejskiej, dlatego uderza w państwa, które mają umowy stowarzyszeniowe ze Wspólnotą. Jego zdaniem w Mołdawii może powtórzyć się ukraiński scenariusz, a zagrożone są także państwa bałtyckie.

- Kolejne kroki, które poczyni Putin, uzmysłowią wszystkim, że nie zatrzyma się na Ukrainie wschodniej - podkreślił gen. Skrzypczak.

Były wiceszef MON zwrócił uwagę, że Polska jest krajem najbardziej zagrożonym ewentualną agresją, dlatego nie powinna sama wypowiadać się na temat konfliktu. Jego zdaniem powinniśmy mówić wspólnym głosem z UE i NATO.

***

Tytuł audycji: Więcje świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: gen. Waldemar Skrzypczak (były wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 18.15

bk/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2015-03-07 01:42 Zgłoś
USA też chciałyby jak najdalej wgłąb wschodniej Europy. Nie udało im się postawić swoich rakiet na Krymie... Ukraińcy też, w myśl starych rymów: "Pamiataj Lasze, szcu po Wisłu - nasze!"

Czytaj także

Bartłomiej Sienkiewicz: Rosja wysyła broń na Ukrainę, Zachód o tym debatuje

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 18:31
Były szef MSW i dyrektor Instytutu Obywatelskiego powiedział w Radiowej Jedynce, że Rosja w sprawie broni prowadzi politykę faktów dokonanych, a Zachód tylko na ten temat rozmawia.
rozwiń zwiń