Janusz Onyszkiewicz: aneksja Krymu podstawą dla Rosji do dalszych roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 20:52
Były szef MON zwraca uwagę, że aneksja Krymu może otworzyć kilka innych problemów. Na pewno należy się spodziewać wysunięcia roszczeń przez Rosję do sporego obszaru morskiego - ze względu na złoża ropy naftowej i gazu ziemnego oraz rybołówstwo.
Audio
  • Były minister obrony Janusz Onyszkiewicz o skutkach aneksji Krymu - Więcej świata/Jedynka
Janusz Onyszkiewicz
Janusz OnyszkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR/Archiwum

Rosja będzie też starała się zagarnąć cały południowo-wschodni obszar Ukrainy, by uzyskać połączenie lądowe z półwyspem - twierdzi były szef MON

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

- Unia Europejska formalnie nie godzi się na aneksję Krymu, ale problem półwyspu schodzi na dalszy plan, bo na pierwszy wysunął się Donbas - mówi były szef MON Janusz Onyszkiewicz w rocznicę  "referendum" na półwyspie, które było wstępem do zaanektowania go przez Rosję.

Przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego uważa, że UE powinna wzmacniać sankcje wobec Rosji, bo drugi rozejm zawarty w Mińsku, który miał zakończyć walki na wschodzie Ukrainy, jest ciągle łamany. Zdaniem Onyszkiewicza, Unia powinna też się zastanowić, w jaki sposób wesprzeć armię Ukrainy. - Mówienie, że pomoc wojskowa dla Ukraińców będzie się przyczyniać do eskalacji jest dziwaczne - twierdzi były minister obrony.

Jak podkreśla, rosyjska polityka agresji, łamania wszelkich zasad, nie liczenia się z suwerennością i integralnością terytorialną innych krajów musi się spotkać z odpowiedzią Zachodu. Kluczową rolę - według eksperta - ma tu do odegrania NATO. - Bez wzmocnienia NATO i pokazania w sposób absolutnie klarowny, że jest sojuszem silnym i skutecznym, Putina się nie zatrzyma - mówi Onyszkiewicz. W jego opinii, potrzebne są nowe plany obronne, większa obecność wojskowa sojuszu w Europie Wschodniej, "by pokazać, że z NATO nie warto zadzierać".

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Janusz Onyszkiewicz, były szef MON, przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 18.15

ju,tj

''

Czytaj także

Rocznica referendum na Krymie. Represje i drożyzna

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 08:05
Rok temu na Krymie odbyło się zorganizowane przez separatystów referendum w sprawie dołączenia półwyspu do Rosji. Dotąd jego wyniki, jak i późniejsza aneksja nie zostały uznane przez wspólnotę międzynarodową.
rozwiń zwiń