Nielegalna imigracja z Libii. "Tam nie działają instytucje państwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 20:01
- W Libii nie działa rząd centralny, a do tego skala biedy w Afryce stale się powiększa - tak dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego ocenił przyczyny narastającej nielegalnej imigracji z Afryki Północnej do Europy Południowej.
Audio
  • Dr Piotr Wawrzyk o tym, dlaczego UE nie radzi sobie z napływem tysięcy nielegalnych imigrantów (Więcej świata/Jedynka)
Kuter z 200 imigrantami rozbił się u wybrzeża greckiej wyspy Rodos. Trzy osoby zginęły
Kuter z 200 imigrantami rozbił się u wybrzeża greckiej wyspy Rodos. Trzy osoby zginęłyFoto: PAP/EPA/LOUKAS MASTIS

Dr Wawrzyk zwrócił uwagę na anarchię panującą w Libii. - Tam nie funkcjonują instytucje państwa, a to daje doskonałe pole do działania gangom zajmującym się przerzucaniem ludzi przez morze za granicę, do Włoch czy Grecji - zauważył europeista.

Podkreślił przy tym, że z pozostawieni sami sobie Włosi nie radzą sobie z nielegalną imigracją, ubiegłoroczna operacja uszczelnienia granic morskich kosztowała ich 9 mln euro miesięcznie. - Dlatego operację strzeżenia granicy morskiej przejął Frontex, agencja Unii Europejskiej. Ma ona jednak ograniczone środki - wyjaśnił gość audycji "Więcej świata". Dr Wawrzyk zauważył przy tym, że po raz pierwszy w historii Unia ma deficyt finansowy i wspólnocie brakuje pieniędzy na wiele przedsięwzięć.

Video: Wielka akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym. W drodze do Włoch przewrócił się kuter pełen nielegalnych imigrantów

źródło: ENEX/x-news

Premier Włoch już kilka tygodni temu zgłosił w Brukseli propozycję wysłania do Libii misji unijnej. Nie uzyskała ona jednak aprobaty Unii. Dlaczego wspólnota nie radzi sobie z napływem tysięcy zdesperowanych ludzi z Afryki? Co jest przyczyną? Karygodne zaniedbanie, zła wola, a może celowa polityka? Wyjaśnia to dr Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: dr Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/pg

Czytaj także

W drodze do Włoch muzułmanie wrzucili do morza 12 chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 21:40
Do awantury na tle religijnym doszło między nielegalnymi imigrantami - chrześcijanami i muzułmanami - płynącymi pontonem do Włoch. Kłótnia zakończyła się śmiercią 12 chrześcijan, wyrzuconych do morza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia imigrantów na morzu. Włochy domagają się szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 22:30
24 ofiary śmiertelne, 28 osób uratowanych i nie wiadomo dokładnie ilu zaginionych, to wstępny bilans tragedii na wodach Cieśniny Sycylijskiej. W poniedziałek o problemie nielegalnej imigracji mają rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów UE na spotkaniu w Luksemburgu.
rozwiń zwiń