Chrześcijanie: ofiary uboczne starcia szyitów z sunnitami?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 19:10
- Chrześcijanie należą do najbardziej prześladowanych grup na świecie. Ale na Bliskim Wschodzie największą prześladowaną grupą są sami muzułmanie. To sunnici, którzy nie chcą przejść na stronę Państwa Islamskiego - powiedział publicysta i pisarz Dariusz Rosiak.
Audio
  • Dariusz Rosiak o tym, czy istnieje szansa na dialog chrześcijan z muzułmanami (Więcej świata/Jedynka)
Etiopczycy w Addis Abebie protestują przeciwko zabiciu Koptów w Libii przez oddziały Państwa Islamskiego
Etiopczycy w Addis Abebie protestują przeciwko zabiciu Koptów w Libii przez oddziały Państwa IslamskiegoFoto: PAP/EPA/SOLAN KOLLI

Dariusz Rosiak zaznaczył, że na Bliskim Wschodzie chrześcijanie to raczej ofiary uboczne walki szyitów z sunnitami niż cel prześladowań.

Publicysta zauważył, że chrześcijaństwo na terenach arabskich jest identyfikowane przez muzułmanów z cywilizacją euroamerykańską. - Od strony społecznej czy historycznej  to zupełnie nie ma sensu, w Mosulu chrześcijanie byli już w pierwszym wieku, tak samo w Aleppo czy w Egipcie - zaznaczył Rosiak. Wyjaśnił, że chrześcijanie zawsze mieszkali na Bliskim Wschodzie, ale zostali wypchnięci przez muzułmanów lub zmuszeni do emigracji.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Zwrócił przy tym uwagę na pas ciągnący się przez całą Afrykę wzdłuż mniej więcej dziesiątego równoleżnika: na północ od tej linii dominują muzułmanie, na południe - chrześcijanie i wyznawcy religii animistycznych. - To w tym pasie dochodzi do najbrutalniejszych starć różnych religii - tłumaczył publicysta.

Dodał, że chrześcijaństwo stanowi zagrożenie dla islamu dlatego, że głosi miłość do innego człowieka; w islamie tego nie ma.

Czy istnieje szansa na dialog chrześcijan z muzułmanami, czy też chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu i ze świata islamu? Wyjaśnia to gość audycji "Więcej świata", Dariusz Rosiak.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Dariusz Rosiak (publicysta i pisarz, dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 18.14

''

mj/asz

Czytaj także

W Iraku trwa wojna religijna szyitów z sunnitami. Chrześcijanie są ofiarami tej walki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 18:40
- Wszystkie chrześcijańskie wioski wokół Mosulu są już puste. Więc pomóżcie nam, ratujcie nas…- apeluje w rozmowie z Polskim Radiem ojciec Douglas Bazi, ksiądz katolicki z Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrześcijanie w Iraku chwycili za broń. Milicja będzie bronić cywilów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 17:58
- Iraccy chrześcijanie nie chcą już uciekać przed terrorystami i formują oddziały milicji. Robią to, by przeżyć - tłumaczą doktoranci Akademii Obrony Narodowej, którzy właśnie wrócili z Kurdystanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr George Yacoub: chrześcijanie to naturalni wrogowie radykałów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 20:46
Ponad sto milionów chrześcijan w ponad 50 krajach świata jest prześladowanych z powodu swojej wiary - podała organizacja Open Doors zajmująca się kwestią prześladowania chrześcijan. Najgorzej jest na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń