X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sto lat po rzezi: konflikt ormiańsko-turecko wciąż żywy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 19:46
Turcy w sto lat po ludobójstwie dokonanym na Ormianach wciąż negują skalę tych wydarzeń. - Konsekwentnie odmawiają nazwania ich ludobójstwem - podkreślił senator Łukasz Abgarowicz, polityk pochodzenia ormiańskiego.
Audio
  • Sto lat po ludobójstwie na Ormianach. Materiał Michała Strzałkowskiego (Więcej świata/Jedynka)
  • Łukasz Abgarowicz wyjaśnia, dlaczego po stu latach relacje ormiańsko-tureckie wciąż są napięte (Więcej świata/Jedynka)
Demonstracja Ormian w Moskwie w 100 rocznicę ludobójstwa
Demonstracja Ormian w Moskwie w 100 rocznicę ludobójstwaFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

24 kwietnia 1915 roku zgładzono ormiańską inteligencję w Stambule. Od tego zaczęła się rzeź Ormian. Mogło w niej zginąć nawet półtora miliona osób.

Gość audycji "Więcej świata" podkreślił, że dwukrotnie więcej Ormian mieszka na emigracji niż w samej Armenii. Dodał przy tym, że w Polsce Ormianie obecni są od czternastego wieku i że świetnie się asymilowali, szczególnie że tak jak my są chrześcijanami.

Setna rocznica rozpoczęcia masowych mordów na Ormianach w Imperium Osmańskim ożywiła spór na temat zakwalifikowania ich jako ludobójstwo. Ormianie zapowiadają, że będą żądać odszkodowań od Turcji, która konsekwentnie neguje skalę tych wydarzeń.

- Sytuacja ulega jednak zmianie; widać poprawę, jeszcze kilkanaście lat temu w Turcji za samo wspomnienie o rzezi Ormian szło się do więzienia - powiedział senator Łukasz Abgarowicz, polityk pochodzenia ormiańskiego.

Video:W stolicy Armenii Erywaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę popełnionego przez Turków ludobójstwa Ormian

Źródło: CNN Newsource/x-news

Wciąż jednak relacje relacje ormiańsko-tureckie pozostają napięte. Dlaczego tak się dzieje w sto lat po wydarzeniach, które do tego doprowadziły? Wyjaśnia to senator Łukasz Abgarowicz.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: senator Łukasz Abgarowicz (przewodniczący Polsko-Armeńskiej Grupy Parlamentarnej)

Autor materiału: Michał Strzałkowski

Data emisji: 24.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź Ormian: półtora miliona ofiar. Ludobójstwo? Nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 19:51
- Ludobójstwo dokonane na Ormianach było zaplanowaną akcją. Decyzję podjął turecki rząd - przypomniał Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Sto lat temu w Turcji wymordowano półtora miliona osób narodowości ormiańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica rzezi Ormian. Półtora miliona pomordowanych zostało świętymi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 18:55
Ormiański Kościół Apostolski kanonizował półtora miliona Ormian, zamordowanych przez Turków w czasie pierwszej wojny światowej. W piątek minie sto lat od rozpoczęcia ludobójstwa.
rozwiń zwiń